Almanya'da yaşayan Türk kökenli küçük girişimci kadınların sosyolojik analizi: Mannheim örneği
Sociological analysis of small entrepreneurial women of Turkish origin living in Germany: The case of Mannheim
  1. Tez No: 853429
  2. Yazar: CANSEL SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL YONCA ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde uluslararası göçün yükselişe geçmesi ile etnik girişimcilik faaliyetleri de ülkelerin ekonomik kalkınmalarında önemli yer edinmiştir. Kadın girişimciliği konusu dünyada oldukça popüler olmasına karşın, literatürde bu konu üzerine odaklanan çalışmalar özellikle de Almanya'da yaşayan Türk kökenli kadınların etnik girişimcilikleri üzerine çalışmalar oldukça az sayıdadır. Bu nedenle bu çalışmanın temel amaçlarından bir tanesi göçmen kadın girişimciliği konusuna dikkat çekerek, göç ve kadın girişimciliği alanında yapılacak çalışmalara kaynak sağlayarak katkıda bulunmaktır. Çalışmada, Almanya'da yaşayan Türk kökenli kadınların etnik girişimcilik faaliyetleri incelenmiştir. Kadınların sahip oldukları sosyal ağlar girişimcilik faaliyetleri üzerinde olumlu ve olumsuz çeşitli etkiler yaratmaktadır. Almanya'da yaşayan Türk kökenli girişimci kadınların pek çoğunun karşılaştığı ırkçılık, yabancı düşmanlığı, islamofobi, Almanca bilmemek, yalnızlık, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, hane içi sorumlulukların fazlalığı gibi sorunlar onların girişimcilik faaliyetlerini geliştirmeleri önünde engeller oluşturmaktadır. Çalışmada, göç ve kadın girişimciliği konuları üzerine literatür taraması yapılmış, Almanya'da yaşayan Türk kökenli küçük girişim sahibi kadınların, girişimcilik faaliyetini tercih etme nedenlerini, yabancı ve girişimci kadın olarak karşılaştıkları sorunları tespit etmek amacı ile nitel araştırma tekniklerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak Almanya'nın Mannheim şehri ve çevresinde yaşayan Türk kökenli küçük girişim sahibi 8 kadın ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel yaklaşım modeli ile analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rise of international migration, ethnic entrepreneurship activities have gained an important place in the economic development of countries. Although the subject of women's entrepreneurship is very popular in the world, there are very few studies focusing on this subject in the literature, especially on the ethnic entrepreneurship of women of Turkish origin living in Germany. For this reason, one of the main objectives of this study is to draw attention to the issue of migrant women entrepreneurship and to contribute to the studies to be carried out in the field of migration and women entrepreneurship by providing resources. In the study, ethnic entrepreneurship activities of women of Turkish origin living in Germany were examined. The social networks owned by women create various positive and negative effects on entrepreneurial activities. Problems such as racism, xenophobia, Islamophobia, not knowing German, loneliness, gender discrimination and excessive household responsibilities faced by many entrepreneurial women of Turkish origin living in Germany create obstacles for them to develop their entrepreneurial activities. In the study, a literature review was conducted on migration and women entrepreneurship, and face-to-face interviews were conducted with 8 women of small enterprises of Turkish origin living in and around Mannheim, Germany, using in- depth interview technique from qualitative research techniques in order to determine the reasons why small entrepreneur women of Turkish origin living in Germany prefer entrepreneurship activities and the problems they face as foreign and entrepreneur women. The obtained data were analyzed and interpreted with the descriptive approach model.