Karaciğer yağlanması mevcut kanser hastalarında akıllı ilaçlarla immünoterapiye yanıtın değerlendirilmesi
Evaluation of the response to immunotherapy with smart drugs in cancer patients with fatty liver
  1. Tez No: 853446
  2. Yazar: SİBEL KICIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Karaciğer yağlanması mevcut kanser hastalarında akıllı ilaçlarla immünoterapiye yanıtın değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Hepatosellüler Karsinom (HCC) tanılı hastalarda NASH/ NAFLD' ın immün kontrol noktası inhibitörlerine yanıtı azalttığına dair çalışmalar mevcuttur. Biz de immünoterapilerin uygulandığı RCC, Malign Melanom, KHDAK tanılı diğer malignitelerde NAFLD/NASH varlığının tedavi yanıtına etkisini değerlendirmek istedik. Amaç malignitelerde efektif olmayan tedavi ile oluşabilecek gecikmeleri önlemektir. Gereç ve Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı/Onkoloji Bilim dalı polikliniğine başvuran 2016-10/2022 tarihleri arasında immünoterapi alan 55 malignite hastası dahil edildi. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, onkolojik tanıları, karaciğer yağlanması durumları, onkolojik tanısı, tanı yılı, hastalık evresi, immünoterapi öncesi ve sonrası alınan kemoterapi ilaçları, karaciğer yağlanması durumunu belirtecek usg, bt, mr gibi görüntüleme bilgileri, alt, ast, platelet bilgileri hastane sistemi ve e-nabız sisteminden kaydedildi. Karaciğer yağlanması olan ve olmayan hastaların immünoterapiye yanıt değerlendirilmesi immünoterapi öncesinde çekilen PET/BT -BT ve immünoterapi sonrasında çekilen PET/BT-BT görüntülemeleri irRecist kriterlerine uygun olarak radyoloji uzmanı tarafından yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda yağlı karaciğer olan ve olmayan gruplar arasında immünoterapiye yanıt açısından anlamlı farklılık saptanmadı(p>0,05). İmmünoterapi öncesi alınan kemoterapi ajanlarının da NAFLD olan ve NAFLD olmayan malignite hastalarında immünoterapi yanıtı üzerinde istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermediği görüldü(p < 0,05) . Çalışmamıza dahil edilen NAFLD olan ve NAFLD olmayan malignite hastalarının malignite tipi, cinsiyet, nivolumab kür sayısı,ALT-AST düzeyleri ile immünoterapi tedavi yanıtı arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptamadı(p < 0,05). İmmünoterapi alan NAFLD olan ve olmayan hastalarda yaşam süresi açısından anlamlı bir farklılık saptamadı(p < 0,05 ). Sonuç: NAFLD ve malignite hastalarının immünoterapi yanıtı arasındaki ilişkiyi aydınlatmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of response to immunotherapy with smart drugs in cancer patients with fatty liver disease Aim: There are studies showing that NASH/NAFLD reduces the response to immune checkpoint inhibitors in patients with hepatocellular carcinoma. We wanted to evaluate the effect of the presence of NAFLD/NASH on treatment response in renal cell carcinoma, malignant melanoma, non-small cell lung cancer and other malignancies in which immunotherapies were applied. The aim is to prevent delays that may occur with ineffective treatment in malignancies. Materials and Methods: Fifty-five malignancy patients who received immunotherapy between 2016-10/2022 and who applied to Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine/Oncology outpatient clinic were included. Age, gender, oncolocic diagnosis, fatty liver status, oncological diagnosis, year of diagnosis, disease stage, chemotherapy drugs taken before and after immunotherapy, imaging information such as USG, CT, MR to indicate fatty liver status, ALT, AST, platelet information were recorded from the hospital system and e-pulse system. PET/CT-CT imaging before immunotherapy and PET/CT-CT imaging after immunotherapy were performed by a radiologist in accordance with irRecist criteria for the evaluation of response to immunotherapy in patients with and without fatty liver disease. Result: In our study, no significant difference was found between the groups with and without fatty liver in terms of response to immunotherapy (p>0.05). Chemotherapy agents received before immunotherapy did not show a statistically significant difference on immunotherapy response in patients with NAFLD and non-NAFLD malignancies (p < 0.05). No statistically significant difference was found between malignancy type, gender, number of nivolumab cycles, ALT-AST levels and immunotherapy treatment response in patients with NAFLD and non-NAFLD malignancies included in our study (p < 0.05). There was no significant difference in survival in patients with and without NAFLD receiving immunotherapy (p < 0.05). Conclusion: Further studies are needed to elucidate the relationship between immunotherapy response of patients with NAFLD and malignancy.