Umbilikal kord sıvazlama seviyesi ve klempleme zamanlamasının yenidoğan sağlığı üzerine etkisi
The effect of umbilical cord milking level and clamping timing on newborn health
- Tez No: 853447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHTİYAR DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, umbilikal kord sıvazlama seviyesi ve klempleme zamanlamasının yenidoğan sağlığı üzerine (bilirubin, hemoglobin ve hematokrit düzeyleri, oksijen saturasyonu, apgar skoru vb.) etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel araştırma tipinde olan çalışma Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum Salonu ve Postpartum Servisi'nde gerçekleştirilmiştir. Güç analizi kullanılarak hesaplanan örneklemi 20 cm'den Umbilikal Kord Sıvazlama- Erken Kord Klempleme (UKS-EKK: I. grup-kontrol grubu), 30 cm'den Umbilikal Kord Sıvazlama- Erken Kord Klempleme (UKS-EKK: II. grup), 2. dakikada Geç Kord Klempleme (GKK: III. grup) ve 3. dakikada Geç Kord Klempleme (GKK: IV. grup) gruplarında örnek sayısı n: 23 olmak üzere 4 grup için toplam 92 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan“Ön Değerlendirme Formu”,“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Eylemi ve Doğum Sonu Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Randomize olarak gruplara (I. grup, II. grup, III. grup ve IV. grup) atanan yenidoğanlara atandıkları gruplara yönelik işlem basamakları doğrultusunda uygulama yapılmıştır. Ölçümü feeding sonda ile yapılan kord; 20 cm ve 30 cm'den sıvazlama gruplarında iki kez sıvazlama yapıldıktan sonra 30. saniyede, III. grupta 2. dakika, IV. grupta ise 3. dakika beklenip klemplenerek kesilmiştir. Yenidoğanın 5. dk oksijen saturasyonu, 1. ve 5. dakika apgar skoru, total ve direkt bilirubin, hematokrit ve hemoglobin sonuçları kayıt altına alınmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, normal dağılım gösterdiği için gruplar arasındaki karşılaştırmada tek yönlü varyans analizi, Ki-kare, Exact, Tukey ve Dunnett testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel anlamlılık 0.05 önem düzeyinde incelenmiş olup SPSS 23.0 versiyonundan yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, yenidoğanın 5. dakika oksijen saturasyonu (85,43±6,14), 1. ve 5. dakika apgar skoru (8,34±0,64; 8,52±0,49) I. grupta diğer gruplara göre daha düşüktür. Yenidoğanın 5. dakika oksijen saturasyonu, 1. ve 5. dakika apgar skoru III. grup ve özellikle IV. grupta diğer gruplara göre daha yüksek düzeydedir (p0,05). Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda GKK'nin yenidoğanın sağlığı (apgar skoru ve oksijen satürasyonu) açısından daha olumlu sonuç verdiği ve kullanımının yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of umbilical cord milking level and clamping timing on newborn health (bilirubin, hemoglobin and hematocrit levels, oxygen saturation, Apgar score, etc.). The research, which is a randomized cont-rolled experimental research type, was carried out in Kayseri City Training and Rese-arch Hospital Birth Room and Postpartum Service. The sample calculated using power analysis included: Umbilical Cord Milking - Early Cord Clamping from 20 cm (UCM-ECC: Group I-control group), Umbilical Cord Milking - Early Cord Clamping from 30 cm (UCM-ECC: Group II), The number of samples in the 2nd minute Late Cord Clamping (DCC: group III) and 3rd minute Late Cord Clamping (DCC: IVth group) groups was n: 23, totaling 92 individuals for 4 groups. The data of the study were collected with the“Preliminary Evaluation Form”,“Personal Information Form”and“Labor and Postpartum Evaluation Form”, which were created by the researchers in line with the literature knowledge. The newborns who were randomly assigned to groups (Group I, Group II, Group III and Group IV) were administered in accordance with the procedure steps specific to the groups to which they were assigned. The cord, which was measured with a feeding catheter, was clamped and cut at the 30th second after being milked twice in the milking groups at 20 cm and 30 cm. The cord was clamped and cut at the 2nd minute in the third group and at the 3rd minute in the fourth group. The newborn's 5th minute oxygen saturation, 1st and 5th minute Apgar score, total and direct bilirubin, hematocrit and hemoglobin results were recorded. Since the data obtained from the study showed normal distribu-tion, One-way analysis of variance, Chi-square, Exact, Tukey and Dunnett tests were used in comparison between groups. In evaluating the data, statistical significance was examined at the 0.05 significance level and SPSS 23.0 version was used. According to the results obtained from the study, the newborn's 5th minute oxygen saturation (85.43±6.14) and 1st and 5th minute Apgar scores (8.34±0.64; 8.52±0.49) were 20 cm is lower in the group I than the other groups. The newborn's 5th-minute oxygen saturation and 1st and 5th-minute Apgar scores were higher in the group III and especially the group IV than the other groups (p0.05). In line with these results, it was determined that DCC gave more positive results in terms of the health of the newborn (Apgar score and oxygen saturation) and its widespread use may be recommended.