Sezaryen doğum öykülü geç pretermlerde intakt umbilikal kord sıvazlama ile kesilmiş umbilikal kord sıvazlamanın karşılaştırılması
Comparisons of intact umbilical milking and cut umbilical cord milking in later premature babies with cesarean delivery history
- Tez No: 740820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN TAKCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Geç prematüre bebeklerde sezaryen sonrası intakt umbilikal kord sıvazlanması (İ-KS) ve kesilmiş umbilikal kord sıvazlanması (K-KS) sonrasında bebeklerin erken dönem neonatal sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, randomize kontrollü olarak gestasyon yaşı 34 hafta ile 36 hafta 6 gün olan, Mart 2022 ile Temmuz 2022 arasında doğan bebeklerle yapıldı. Bebekler doğumdan hemen önce randomize edilerek İ-KS ve K- KS gruplarına ayrıldı. İ-KS grupta bebek kadın hastalıkları ve doğum doktoru tarafından umbilikal kord kesilmeden doğumdan hemen sonra 25 cm mesafeden bebeğe doğru 3 kez 5cm/sn hızla sıvazlanarak kordu kesildi. K-KS grupta ise bebek doğar doğmaz kordu kesilerek çocuk sağlığı ve hastalıkları doktoru tarafından radyant ısıtıcı altında 25 cm mesafeden 3 kez 5cm/sn hız ile sıvazlandı. Doğumdan sonraki 1. saatinde alınan kanları ile vital bulguları kaydedildi. Hiperbilirubinemi riski ve takibi için transkutan bilirubin düzeyleri ile hipoglisemi riski için glukometre ile kan şekeri takipleri yapıldı ve değerlendirildi. Yaşamın birinci ve 3. gün hemoglobin ve hematokrit değerleri ölçüldü. Maternal ve neonatal morbiditeler kaydedildi. Her iki grup ölçülen ve kaydedilen parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 95 bebek çalışmaya dâhil edildi. Grupların ortalama gebelik yaşı (İ-KS'de 35,4±0,8 hafta ve K-KS'de 35,3±0,8 hafta) ve ortalama doğum ağırlığı ( İ- KS'de 2563,0±523,9 g ve K-KS'de 2567,3±546,0 g) benzerdi. Gruplar arasında yaşamın 1. saatindeki ortalama hemoglobin değeri İ-KS grupta istatistiksel anlamlı olarak yüksekti, 3. gün ortalama hemoglobin değeri benzerdi. Her iki grupta hematokrit değerleri ve polisitemi görülme sıklığı benzer bulundu. Transkutan bilirubin izleminde sadece 4. gün ortalama bilirubin değeri K-KS grupta yüksek bulundu. Fototerapi alma sıklıklarında farklılık gözlenmedi. Kan glukozu takiplerinde hipoglisemi riski ve intravenöz glukoz ihtiyacı her iki grupta benzerdi. Sonuç: Sonuç olarak plasental transfüzyon yöntemi olan kord sıvazlanma tekniklerinden İ-KS ve K-KS arasında çalışmada yer alan erken dönem neonatal sonuçlar açısından büyük farklılık saptanmamıştır. Bu nedenle kordun hızlı kesilmesi gereken durumlarda İ-KS yerine K-KS tercih edilebilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to compare the early neonatal outcomes of neonates after cesarean section following intact umbilical cord milking (I-UCM) and cut umbilical cord milking (C-UCM). Material And Methods: The randomized controlled trial was conducted in a single center with neonates born between March 2022 and July 2022 with a gestational age of 34 weeks and 36 weeks and 6 days. Infants were randomized just before birth into I-UCM and C-UCM. In the I-UCM group, the neonates, umbilical cord was milked 3 times at speed of 5 cm/ sec from a distance of 25 cm immediately after birth before being cut by the obstetrician. While in the C-UCM group, the cord was cut as soon as the baby was born and was milked 3 times at a speed of 5 cm/sec from a distance of 25 cm under a radiant warmer by the pediatrician. The blood tests and the vital signs in the first hour after birth was recorded. Transcutaneous bilirubin levels for hyperbilirubinemia and blood glucose monitoring with a glucometer for hypoglycemia were performed and evaluated. Hemoglobin and hematocrit values were measured on the 1 st and 3 rd days of life. Maternal and neonatal morbidities were recorded. Both groups were compared in terms of measured and recorded parameters. Findings: A total of 95 infants were included in the study. Mean gestational age (35,4±0,8 weeks in I-UCM and 35,3±0,8 weeks in C-UCM) and mean birthweight (2563,0±523,9 g in I-UCM and 2567,3±546,0 g in C-UCM) were similar. The mean hemoglobin value at the first hour of life between the groups was significantly higher in the I-UCM, but the mean hemoglobin values on the 3 rd day of life were similar. The incidence of mean hematocrit values and polycythemia was similar in both groups. In the transcutaneous bilirubin follow-up, only the 4 th day mean bilirubin value was found to be higher in the C-UCM group. No difference was observed in the frequency of phototherapy. In blood glucose follow-ups, the risk of hypoglycemia and the need for intravenous glucose were similar in both groups. Result: As a result, evidence of a difference was not found between the cord milking techniques, which are placental transfusion methods, between I-UCM and C-UCM groups in terms of early neonatal outcomes. Therefore, in cases where the cord needs to be quickly managed the C-UCM may be the preferred method.