Nusaybin ilçesi Çağ - Çağ sulama alanlarındaki tarım işletmelerinin ekonomik analizi üzerine bir araştırma
A Research on economic analysis of agriculture farms in Nusaybin Çağ - Çağ irrigation area
  1. Tez No: 85345
  2. Yazar: OSMAN SEDAT SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; Mardin ili Nusaybin ilçesindeki Çağ-Çağ sulama alanlarındaki taran işletmelerinin ekonomik yapısı ile yıllık faaliyet sonuçlarını ortaya koymak ve mevcut girdiler ile halihazır pazar şartlarında, işletme gelirlerinin artırılması imkanlarım araştırmaktır. Araştırmada ana kitleyi oluşturan işletmeler işletme arazisi büyüklüklerine göre üç gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; 1-50 dekar arazisi olan işletmeler, 51-150 dekar arazisi olan işletmeler ve 150 dekardan fazla arazisi olan işletmelerdir. Veriler tabakalı tesadüfi örnekleme metodu ile belirlenen 65 örnek işletmeden toplanmıştır. İncelenen işletmelerde 7,86 kişi olan ortalama nüfusun % 55,38'ini erkekler, % 44,62'sini kadınlar oluşturmaktadır. 7 ve yukarı yaştaki nüfusun % 79,58'inin okuma yazma bildiği saptanmışta-. Aile işgücü varlığı 5,97 erkek işgücü birimi olarak hesaplanmıştır. Etüd edilen işletmelerde, işletme arazisi genişliği 84,30 dekardır. İşletme arazisinin % 90.73' ü mülk arazi % 9.27 'si kira ve ortakçılıkla tutulan arazidir. İncelenen işletmelerde aktif sermayenin % 85.94 ' ünü çiftlik sermayesi, % 14.06 'sim ise işletme sermayesi oluşturmaktadır. İncelenen işletmelerde G.S.Ü.D' i 1.683,04 milyon TL 'dir. Bunun % 84.85 ' i bitkisel G.S.Ü.D, % 15.15 ' i hayvansal G.S.Ü.D 'dir. Etüd alanında mali rantabilite 5.85, ekonomik rantabilite 5.87 olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sermaye yapısı, ekonomik analiz, brüt kâr, tarımsal gelir, Rantabilite
Özet (Çeviri)
The objectives of the study were obtained to determine the economic structure and annual results of family farms in Nusaybin Çağ-Çağ irrigation area district of Mardin province and searching for the possibilies of increasing morbet conditions. Farms were divided into three categories according to their farm field size by means of appropriate statistical methods. The categories ; 1-50 decares of farm fileds, 51-150 decares of farm fields and 150 and more decares of farm fields. Data were collected from 65 samples farms which had been selected by the application of the method of strotified random sampling. The average number of family members was 7,86 and 55,38 percent of which was mole and 44,62 percent was femole. Excluding 0-6 age group, 79.58 percent of the population were literate. Men work unit equivolent of the per form was 5,97. The average size of the farms on the arrable field was 84.30 decares and 90.73 percent of which was property land and 9.27 percent was common land. tn the studying farms, the 85.94 % of active capital was farm capital and 14.06 % is business capital