Depreme bağlı travma sonrası stres belirtilerine müdahalede yeni bir uygulama: Film tekniği
A new application in the intervention of post-traumatic stress symtoms related to earthquake: Movie technique
- Tez No: 853473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma EMDR temeline dayalı tek seanslık Film Tekniği müdahale protokolünün, depreme bağlı gelişen travma sonrası stres belirtilerini düşürmedeki etkililiğini ölçmeyi hedeflemiştir. Araştırma 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremden 7 ay sonra, Hatay şehrinde 64 kişiyle gerçekleştirilmiştir. 31 kişilik deney grubuna Film Tekniği müdahale protokolü uygulanmış, kontrol grubunda ise 33 kişiye yer verilmiştir. Katılımcıların TSSB düzeyi PCL-5 ölçeği ile ölçülmüş, toplam puanı 47 ve üzerindeki katılımcılar araştırmaya dahil edilmiştir. Müdahale öncesinde, müdahaleden 1 hafta ve 1 ay sonra PCL-5 ölçeği ile TSSB düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Film Tekniği müdahale protokolünün, depremden sonra ortaya çıkan travma sonrası stres belirtilerini anlamlı düzeyde azalttığı kanıtlanmıştır. Buna göre Film Tekniği müdahale protokolü, depreme bağlı ortaya çıkan travma sonrası stres belirtilerini düşürmede etkili bir yöntem sunmakta, zaman ve maliyet bakımından da tasarruf sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to measure the effectiveness of a single-session Movie Technique intervention protocol based on Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) principles in reducing trauma-related symptoms following the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. The study was conducted 7 months post-earthquake in Hatay with a total of 64 participants. The experimental group, consisting of 31 individuals, underwent the Movie Technique intervention protocol, while the control group comprised 33 individuals. Participants with a total PTSD symptom severity score (PCL-5) of 47 and above were included in the study. PTSD levels were measured using the PCL-5 scale before the intervention, one week after, and one month after the intervention. The results of the study demonstrated that the Movie Technique intervention protocol significantly reduced trauma-related symptoms emerging after the earthquake. The Movie Technique intervention protocol proves to be an effective method in reducing trauma-related symptoms following earthquakes, offering savings in terms of time and cost. This research contributes evidence of the efficacy of the Movie Technique intervention protocol in the literature.