Tip-2 diyabetli bireylerde aile desteği, tedaviye uyum ve hastalık öz yönetimi
Family support, treatment adaptation and disease self management in individuals with type-2 diabetes
  1. Tez No: 853481
  2. Yazar: ŞEYMA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, Tip 2 diyabetli bireylerin aile desteği alma durumlarının tedaviye uyum ve hastalık özyönetimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Nisan 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında Tokat il merkezinde bulunan Tokat Devlet Hastanesi'nin dâhiliye ve endokrinoloji polikliniklerine başvuran Tip 2 diyabetli bireyler arasından rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 184 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, hasta tanıtım formu, Hensarling'in Diyabet Aile Destek ölçeği, Tip 2 Diabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği ve Tip 2 Diyabet Öz Yönetim Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 22.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, t testi, Tek Yönlü ANOVA varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a descriptive and analytical design in order to determine the relationship between receiving family support and treatment adherence and disease self-management in individuals with type 2 diabetes. The study was conducted with the participation of 184 randomly selected individuals with type 2 diabetes who presented to the internal diseases and endocrinology outpatient clinics of Tokat State Hospital located in Tokat provincial center between April 2022-November 2022. The study data were collected by using patient information form, Hensarling Diabetes Family Support Scale, Patient Adherence to Type 2 Diabetes Mellitus (DM) Scale, and Type 2 Diabetes Self-Management Scale. Ethics committee approval and institutional permission were obtained for the study. In the analysis of the data, SPSS 22.0 software was used, and descriptive statistics were expressed as numbers and percentages. In addition, t test, One-Way ANOVA, variance analysis, Pearson correlation analysis, and linear regression analysis were performed.