Pektus ekskavatumlu bireylerde konservatif tedavinin etkinliği
Effectiveness of conservative treatment in individuals with pectus excavatum
- Tez No: 853483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı pektus ekskavatumlu bireylerde konservatif tedavinin etkinliğini incelemekti. Çalışmaya alınan 35 pektus ekskavatumlu birey (8 kız, 27 erkek), çalışma ve kontrol olarak 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubu sadece vakum bell tedavisi ile takip edilirken çalışma grubu vakum bell ve egzersiz tedavisi ile 12 hafta takip edildi. Katılımcıların deformite şiddeti ölçümleri antropometrik indeks ile, sagital postür değerlendirmeleri fotoğraf yöntemi ile yapıldı. Fonksiyon değerlendirmek için, 4.kosta, ksifoid ve subkostal seviyelerinden yapılan göğüs mobilitesi, otur-uzan ve Modifiye Schober testi ile yapılan gövde esnekliği, sit up ve lateral köprü testleri ile yapılan gövde endurans testleri kullanıldı. Yaşam kalitesi Nuss Anketi, Pektus Değerlendirme Anketi ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine its conservative effectiveness in individuals with pectus excavatum. 35 individuals with pectus excavatum (8 girls, 27 boys) included in the study were divided into 2 groups: study and control. While the control group was followed with vacuum bell treatment only, the study group was followed with vacuum bell and exercise therapy for 12 weeks. Deformity severity measurements of the participants were made with the anthropometric index, and sagittal posture evaluations were made with the photographic method. To evaluate function, chest mobility tests performed at the 4th rib, xiphoid and subcostal levels, trunk flexibility performed with sit-reach test and Modified Schober test, and trunk endurance tests performed with sit up and lateral bridge tests were used. Quality of life was assessed with the Nuss Questionnaire, Pectus Evaluation Questionnaire, and Quality of Life Questionnaire for Children.