18 yaş altı, 18 yaş ve üzeri anne olan kadınların karşılaştığı psikolojik sıkıntılar ve ebeveyn özyeterlilik düzeyleri hakkında karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 853484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN UYGARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma 18 Yaş Altı, 18 Yaş ve Üzeri Anne Olan Kadınların Karşılaştığı Psikolojik Sıkıntılar ve Ebeveyn Öz Yeterlik Düzeylerini karşılaştırmak ve incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ayrıca annelerin karşılaştığı psikolojik sıkıntılar ve ebeveyn öz yeterlik düzeylerinin yaş, medeni durum, eğitim durumu, eş eğitim durumu, meslek, çalışma saatleri, eş mesleği, çocuk sayısı, çocuk ile ilişkide destek alma durumu, yaşam standardı, psikolojik sağlığı ve fiziksel sağlığı gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada annelerin psikolojik sıkıntı düzeylerini“K10-Psikolojik Sıkıntılar Ölçeği”ve ebeveyn öz yeterlik düzeylerini“Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Araştırmada çalışma grubunu 18 yaş altı (120), 18 yaş ve üzeri (120) anne olan ve Gaziantep, Şehitkâmil ilçesinde ikamet eden 240 anne oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare and examine the Psychological Distress and Parental Self-Efficacy Levels of Women Under 18 Years of Age and 18 Years of Age and Older Mothers. The study also examined whether the psychological distress and parental self-efficacy levels of mothers differed according to variables such as age, marital status, educational status, spouse's educational status, occupation, working hours, spouse's occupation, number of children, receiving support in the relationship with the child, standard of living, psychological health and physical health. The causal comparison model, one of the quantitative research methods, was used in the study. In the study, the psychological distress levels of mothers were evaluated with the“K10- Psychological Distress Scale”and parental self-efficacy levels were evaluated with the“Revised Berkeley Parental Self-Efficacy Scale”. The study group consisted of 240 mothers under the age of 18 (120) and 18 years and over (120) and residing in Şehitkâmil district of Gaziantep, Gaziantep.