Verträge über digitale produkte:Aktualisierungspflicht des unternehmers (§ 327f BGB)
Dijital Ürünler Hakkında Sözleşmeler: Tacirin Güncelleme Yükümlülüğü (§ 327f BGB)
  1. Tez No: 853503
  2. Yazar: CEYDA ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AXEL METZGER, LL.M. (HARVARD)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Humboldt-Universität zu Berlin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada 20 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan ve bugünkü Avrupa Birliği (“AB”) sözleşmeler hukuku üzerinde önemli bir etkiye sahip olan iki Avrupa Birliği Direktifi,“Mal Satış Sözleşmelerinin Belirli Yönlerine İlişkin 2019/771 sayılı Direktif”(Mal Satış Direktifi) ve“Dijital İçerik ve Hizmetlerin Tedarikiyle İlgili Sözleşmelerin Belirli Yönlerine İlişkin 2019/770 sayılı Direktif (Dijital İçerik Direktifi) ”nin Alman hukuku üzerindeki etkileri Dijital Ürünü Güncelleme Yükümlülüğü üzerinden incelenmiştir. Her iki Direktifin de Avrupa kanun koyucusunun devamlı çabalarıyla birlikte geleneksel Avrupa özel hukukunun birleştirilmesine ve modernleştirilmesine hizmet ettiği görülmektedir. Bunun yanı sıra söz konusu Direktifler, Birlik içinde sınır ötesi elektronik ticaretin gelişmesindeki temel zorlukların üstesinden gelmeyi ve dijital içerik ve hizmetlere daha iyi bir erişimin sağlanması yoluyla büyüme potansiyelini desteklemeyi amaç edinmektedir. Alman hukukunda işbu Direktif hükümlerini uygulamak üzere 1 Ocak 2022 tarihinde Alman Medeni Kanunu'nun (“BGB”) 327. maddesi ve devamında yer alan düzenlemeler (§§ 327 ff. BGB) yürürlüğe girmiştir. Böylece güncelleme yükümlülüğü, karşı edim olarak veriler veya dijital içerikte ya da hizmette yer alan bir ayıptan dolayı tüketicinin başvuracağı haklar ilk defa Alman hukukunda düzenlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde güncelleme yükümlülüğünü ele alan Alman Medeni Kanunu'nun 327f maddesinin Avrupa hukuku arka planı, maddenin sistematiğiyle ve amacıyla bağlantılı olarak açıklanmaktadır. Buna ek olarak güncellemelerin kapsamı tartışılarak sözleşmeye uygun bir güncellemenin koşulları, bu güncellemelerin hukuki sonuçları da dahil olmak üzere, ele alınmıştır. Son olarak güncelleme yükümlülüğünün, dijital ürünler ile ilgili diğer hükümler açısından önemi anlatılmaya çalışılmıştır."
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of two European Union Directives,“Directive 2019/771 on Certain Aspects of Contracts for the Sale of Goods”(the“Sale of Goods Directive”) and“Directive 2019/770 on Certain Aspects of Contracts for the Supply of Digital Content and Services (the ”Digital Content Directive“)”, which were published on May 20, 2019 and have a significant impact on the current European Union (“EU”) contract law, on German law are analyzed through the obligation to update the digital product. Both Directives, together with the continuous efforts of the European legislator, have served to unify and modernize traditional European private law. Furthermore, they aim to overcome the main challenges in the development of cross-border electronic commerce within the Union and to support its growth potential through better access to digital content and services. To implement the provisions of this Directive in German law, on January 1, 2022, Article 327 et seq. of the German Civil Code (“BGB”) entered into force (§§ 327 ff. BGB). Thus, the obligation to update, data as a counter-performance or the rights of the consumer due to a defect in the digital content or service are regulated for the first time in German law. The first part of the study explains the European legal background of Article 327f of the German Civil Code, which deals with the obligation to update, in relation to the systematization and purpose of the Article. In addition, the scope of updates is discussed and the conditions for a contractual update are discussed, including the legal consequences of such updates. Finally, the importance of the update obligation in relation to other provisions on digital goods is explained.