İngilizce öğretiminde otantik kısa videoların kelime öğrenmeye etkisi
The effect of authentic short videos on vocabulary learning in English teaching
  1. Tez No: 853508
  2. Yazar: ÇAĞRI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZGÜR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada İngilizce kelime öğretmek amacıyla kısa otantik içerikli videoların ders içeriklerine entegre edilmesinin, kelime öğrenme sürecine ne gibi etkileri olduğu ortaya konmak istenmiştir. Araştırmada sıralı açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Lise 9. Sınıf İngilizce dersinin 9. teması olan“Celebrations and Invitations”temasında geçen kelimelere yönelik bir başarı testi geliştirilmiş, tez çalışması kapsamında yapılacak uygulamaya yönelik ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma konusu kapsamında deney grubu sınıfta tema kazanımları etkinlikler ile işlenirken ayrıca kelimeler için farklı becerilerin ön hazırlık aşamalarında kısa kesitli altyazılı otantik videolar kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise kazanımların gerektirdiği kitap içeriklerinde var olan yöntemler ve etkinlikler ile ders işlenmeye devam edilmiştir. Deney grubunda otantik kısa videoların ders içeriklerine entegre edilmesinin başarıya etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca oluşturulan yarı yapılandırmış görüşme formu ile öğrencilerin otantik içerikler ile kelime öğrenmedeki görüşleri ortaya konulmuştur. Deney ve kontrol grupları arasındaki farklara ön test ve son test sonuçları analiz edilerek bakıldığında, otantik kısa videolar sayesinde kelime öğrenme başarısının deney grubu lehine arttığı belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme sorularının tematik analizinin ardından elde edilen bulgularda ise öğrenci görüşlerinin otantik içeriklere karşı olumlu olduğu, gerçek hayata yakınlık ile ilişkilendirdikleri ve olumlu hisler oluşturdukları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of integrating authentic short video content into lesson materials for teaching English vocabulary. A sequential explanatory mixed design was used in the research. An achievement test was developed for the vocabulary related to the 9th theme of the 9th grade English course,“Celebrations and Invitations,”and used as a measurement tool for the application to be conducted within the scope of the thesis. In the context of the research topic, while the experimental group covered the theme objectives with activities, short subtitled authentic videos were also used in the pre stages for different skills related to the vocabulary. In the control group, the lessons continued to be taught using the methods and activities existing in the book content required by the objectives. The impact of integrating authentic short videos into course content has been investigated in the experimental group to see if it affects success. Additionally, through a semi-structured interview form created and the students' views on vocabulary learning with authentic content were revealed. By analyzing the pre-test and post-test results between the experimental and control groups, it was determined that the use of authentic materials led to an increase in vocabulary learning achievement in favor of the experimental group. After the thematic analysis of the semi-structured interview questions, it was revealed that the students' views on authentic content were positive, as they associated them with real-life situations and had positive feelings on them.