Yeni medya sanatında bir görsel iletişim enstrümanı olarak tipografi
Typography as a visual communication instrument in new media art
- Tez No: 853572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SELCAN BARANSELİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Tipografi, binlerce yıllık görsel iletişim tarihinde somut işaretlerden soyut ses temsillerine evrilen harflerin, teknolojinin katkısıyla görsel algıyı biçimlendiren bir yazım diline dönüşümünü simgeler. Endüstri Devrimi ve dijital teknolojilerin gelişmesiyle birlikte tipografi, basılı metinlerden dijital ekranlara kadar geniş bir yelpazede teknoloji bazlı dönüşümler geçirmiştir. Dijital teknolojilerle birlikte yeni medya, tipografinin yazılım ve kodla tasarlanmasına ön ayak olmuş, aynı zamanda sanatsal bir ifade biçimi olarak gelişmesine öncülük etmiştir. Yeni medya sanatı içinde tipografi, sadece estetik bir öğe olarak değil, aynı zamanda içerikle bütünleşen dinamik ve etkileşimli unsurların entegre olduğu deneysel alanlara açılan bir kapı olmuştur. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, ekran tabanlı ve etkileşimli medyada tipografinin çeşitli uygulama alanlarını keşfetmekle kalmayıp, aynı zamanda dijital tipografiyi otonom sistemler aracılığıyla oluşturma, tasarlama ve programlama konularında bütünlük sağlayarak yeni medya sanatındaki yaratıcı potansiyeli derinlemesine araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, tipografi ve teknoloji arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek adına öncelikle literatür taraması ile başlamış, elde edilen veriler betimsel içerik analizi yöntemi ile işlenmiş ve bulgular doğrultusunda; sanat-tasarım boyutunu incelemeye uygun örnekler, amaca yönelik örneklem yöntemleriyle seçilerek incelenmiştir. Araştırmanın bulguları üretken sanatın bir alanı olarak tipografinin tasarlanmış sanattan söz ettiğimiz yeni medya sanatı içinde geldiği yeri belgelemek ve yeni tartışmaları başlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Typography symbolizes the evolution of letters from concrete signs to abstract sound representations over thousands of years in the history of visual communication, shaping visual perception into a written language with the aid of technology. With the Industrial Revolution and the development of digital technologies, typography has undergone a wide range of technology-based transformations from printed texts to digital screens. With digital technologies, new media has pioneered the design of typography with software and code, and at the same time pioneered its development as a form of artistic expression. In new media art, typography has become an aesthetic element and a gateway to experimental areas where dynamic and interactive elements are integrated with the content. In this context, the aim of the study is not only to explore the various application areas of typography in screen-based and interactive media but also to explore in depth the creative potential in new media art by integrating digital typography in creating, designing, and programming through autonomous systems. In line with this purpose, the research started with a literature review to reveal the relationship between typography and technology, the data obtained were processed by descriptive content analysis method, and in line with the findings; examples suitable for examining the art- design dimension were selected and analyzed by purposeful sampling methods. The research findings aim to document the place of typography as a field of productive art in new media art, where we talk about designed art, and initiate new discussions.