Nohut (Cicer arienatum L.) solgunluk hastalığına sebep olan, Fusarium oxysporum f. sp. ciceris ırk 2'ye karşı biyolojik mücadele ajanlarının etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effects of biological control agents against the wilt diseases of chickpea (Cicer arienatum L.) caused by fusarium oxysporum f.sp. ciceris race 2
- Tez No: 853571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Fusarium oxysporum f.sp. ciceris (FOC) etmenine karşı hassas olduğu bilinen ILC- 482 nohut çeşidinde in vitro ve in vivo ortamda ticari 2 bakteri suşu; Bacillus subtilis GB03 (Companion®) ve Pseudomonas fluorescens Pf1 (Cedriks®) ve 2 fungus izolatı; Trichoderma harzianum rifai (Planter-box®) ve T. harzianum 1585 (Sim-Derma®) biyolojik mücadele amacıyla kullanılmıştır. Kullanılan antagonistler tek başına ve kombinasyonlar halinde hem enfekteli bitkiye uygulanarak hastalık şiddetine etkisi ölçülmüş hem de sağlıklı bitkilere uygulanarak bitki parametreleri incelenmiştir. In vitro ortamda yapılan petri denemelerinde ikili kültür tekniğine göre F. oxysporum f. sp. ciceris 'in en çok engelleyen izolatın T. harzianum rifai izolatı (%43,85), en az inhibisyon gösteren izolatın ise P. fluorescens suşu (%15,84) olduğu bulunmuştur. Ancak saksıda denemelerinde F. oxysporum f.sp. ciceris ile enfekteli nohut bitkisinde P. fluorescens'in T. harzianum ile bitkiye beraber uygulanmasında hastalığın ilk belirtisi olarak meydana gelen kloroz şiddetinin %69,97 oranında azalttığı görülmüştür. Bununla birlikte P. fluorescens bakteri suşunun tek başına uygulanması ile hastalıktan meydana gelen kök
Özet (Çeviri)
In this study, 2 bacterial strains Bacillus subtilis GB03(Companion®) and Pseudomonas fluorescens Pf1(Cedriks®) and 2 fungal isolates (Trichoderma harzianum Rifai (Planter Box®) and T. harzianum 1585(Sim-Derma®) were used in vitro and in vivo for biological control purposes on ILC-482 chickpea variety, which is known to be sensitive against Fusarium oxysporum f.sp. ciceris (FOC). The antagonists were applied alone and in combinations to both infected plants for measuring their effects on disease severity, and to healthy plants for examining plant parameters. In the in vivo trial, application of the antagonist P. fluorescens together with T. harzianum to plant, significantly reduced the symptoms of chlorosis in FOC infected chickpea plants and were caused, caused a 69.97% decrease in the severity of chlorosis. In addition, P. fluorescens bacterial strain was found to be as the most effective antagonist reducing the severity of root rot by 53.81%. In the experiment conducted in vitro, according to the dual culture technique, it was found that the T. harzianum rifai isolate was the most effective (43.85%) and P. fluorescens the least effective (15.84%) on inhibition of F. oxysporum f.sp. ciceris