Sultan Sencer dönemi güvenlik politikaları (1118-1157)
Sultan Sencer period security policies (1118-1157)
  1. Tez No: 853659
  2. Yazar: AZER EKİN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DUDU KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Büyük Selçuklu Devleti Tarihi devletin kuruluş aşamasından itibaren birçok araştırmacı tarafından ele alınmış ve incelenmiştir. Özellikle Tuğrul ve Çağrı Beylerden itibaren ülkenin yıkılışına kadar olan siyasi süreç, pek çok çalışmaya konu olmuştur. Devletin siyasi, idari, ekonomik, kültürel, mimari, ve eğitim tarihi detaylı şekilde incelenirken, kuruluş aşamasında bile izlerini gördüğümüz güvenlik endişesi ve liderlerin güvenlik politikaları müstakil bir şekilde araştırılmamıştır. Oysa devlete adını veren ve temellerinin atılmasında büyük rol oynayan Selçuk Bey'in Cend bölgesine göç etme nedeni dahi güvenlik kaygısıdır. Öte yandan güvenlik faktörü, sadece Selçuklu Devleti'nin kurulma aşamasında değil, sonraki dönemlerde de ana aktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda Türk Tarihi ve coğrafi bağlamda Orta Doğu tarihi için çok önemli bir yere sahip olan Büyük Selçuklu Devleti tarihini güvenlik temelli ele aldık. Bunu yaparken bugüne kadar araştırılmayan konuları detaylı bir şekilde incelemeye gayret gösterdik. Özellikle güncel siyaset bilimi, uluslararası kavramlarını dönem tarihi içinde yorumlayarak, çalışmamızın temelini oluşturan; barış, savaş, terör, propaganda kelimeleri için orijinal tanımlamalar yaptık Böylelikle Orta Çağ tarihi literatürüne katkıda bulunmayı hedefledik. Güvenlik, barış, savaş, terör gibi kavramları açıkladıktan sonra Tuğrul Bey'den itibaren liderlerin benimsediği güvenlik politikalarını ele aldık. Bu çerçevede Sencer dönemine kadar ülkede benimsenen güvenlik anlayışı, terör faaliyetleri ve yöneticilerin bu konudaki tutumlarına değindik. Genel hatları ile Sencer yönetimine kadar olan bu süreci inceledikten sonra Sultan Sencer dönemi güvenlik politikalarını iki bölüm halinde ve daha detaylı olarak ele aldık. Sencer döneminde ülke içinde ve dışında benimsenen güvenlik politikaları incelenirken ülkenin yeniden yapılanma aşaması, Batinilerle olan ilişkiler ve vassal devletlerin statü değişimleri değerlendirildi. Bunların devletin yıkılış sürecine etki edip, etmediği konusu açıklığa kavuşturulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
History of the Great Seljuk State, from the founding phase of the state It has been addressed and examined by many researchers. Especially Tuğrul and The political process from Çağrı Bey to the collapse of the country has many has been the subject of the study. While the political, administrative, economic, cultural, architectural and educational history of the state has been examined in detail, the security concerns and security policies of the leaders, whose traces we see even during the establishment phase, have not been investigated separately. However, the reason why Selçuk Bey, who gave her name to the state and played a major role in laying its foundations, migrated to the Cend region was security concerns. On the other hand, the security factor appears as the main actor not only during the establishment of the Seljuk State, but also in the following periods. In our study, we discussed the history of the Great Seljuk State, which has a very important place in Turkish History and geographical context for the history of the Middle East, on a security basis. While doing this, we tried to examine in detail issues that have not been researched until now. Especially contemporary political science forms the basis of our study by interpreting international concepts within the history of the period; We made original definitions for the words peace, war, terror and propaganda. Thus, we aimed to contribute to the medieval history literature. After explaining concepts such as security, peace, war and terrorism, we discussed the security policies adopted by leaders since Tuğrul Bey. In this context, we touched upon the understanding ofsecurity adopted in the country until the Sencer period, terrorist activities and the attitudes of the administrators on this issue. After examining this process in general terms until the Sencer administration, we discussed the security policies of the Sultan Sencer period in two parts and in more detail. While examining the security policies adopted inside and outside the country during the Sencer period, the restructuring phase of the country, relations with the Batinis and status changes of the vassal states were evaluated. An attempt was made to clarify whether these had an impact on the collapse of the state.