Öğretmenlerin mesleki kaygı düzeylerinin cinsiyete göre incelenmesi
Examination of teachers' professional anxiety levels by gender
- Tez No: 853688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Öğretmenlerin mesleki kaygı düzeylerinin cinsiyete göre incelenmesinin amaçlandığı bu çalışma nicel verilere dayalı genel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ili Haliliye ilçesinde MEB'e bağlı okullarda görev yapan toplam 412 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma örneklemi gönüllülük esasına dayalı basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Öğretmenlik Mesleği Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek Borich (1996) tarafından geliştirmiş ve Saban, Korkmaz ve Akbaşlı, (2004) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Öğretmenlik Mesleği Kaygı Ölçeği 45 maddelik bir ölçektir. Ölçekte 3 boyutlu olup her boyut 15 madde ile ölçülmüştür. Bu boyutlar ben-merkezli kaygılar, görev-merkezli kaygılar ve öğrenci-merkezli kaygılardır. Veriler online anket aracılığı ile toplanmıştır. Veriler SPSS 29 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskall Wallis H ve Beferroni Düzeltmeli Dunn Çoklu karşılaştırmalar testleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Ben Merkezli Kaygılar, Görev Merkezli Kaygılar, Öğrenci Merkezli Kaygılar alt boyutlarında ve Öğretmenlik Mesleği Kaygı Ölçeği toplam skor düzeylerinde kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre daha yüksek düzeylere sahip olduğu tespit edilmiştir. Kadın öğretmenlerin kaygı kaynaklarının neler olduğu üzerinde yoğunlaşılmalı ve bu kaygılarını azaltıcı önlemler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine teachers' professional anxiety levels by gender, was carried out with a general screening model based on quantitative data. The population of the research consisted of a total of 412 teachers working in schools affiliated with the Ministry of Education in the Haliliye district of Şanlıurfa province. The research sample was determined by simple random sampling method on a voluntary basis. Teaching Profession Anxiety Scale was used to collect research data. The scale was developed by Borich (1996) and adapted into Turkish by Saban, Korkmaz and Akbaşlı (2004). Teaching Profession Anxiety Scale is a 45-item scale. The scale has 3 dimensions and each dimension is measured with 15 items. These dimensions are Self-centered concerns; Task-centered concerns; and student-centered concerns. Data was collected via online survey. The data were analyzed via SPSS 29 program. Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskall Wallis H and Beferroni Corrected Dunn Multiple comparisons tests were used to analyze the data. As a result of the analysis, it was determined that female teachers had higher levels than male teachers in the sub-dimensions of Self-Centered Concerns, Task-Centered Concerns, Student-Centered Concerns and Teaching Profession Anxiety Scale Total Score levels. It should be focused on the sources of anxiety of female teachers and measures should be developed to reduce these concerns.