Küresel havayolu işbirliklerinin sürdürülebilirlik faaliyetlerinin ICAO ve IATA'nın sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında incelenmesi
Examination of global airline collaborations' sustainability activities within the framework of ICAO and IATA sustainability goals
  1. Tez No: 853697
  2. Yazar: VOLKAN MAZIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Havacılık sektörü, hızla artan küresel hareketlilik ve ekonomik büyüme ile birlikte büyük bir gelişme göstermiştir. Ancak, bu büyüme sürdürülebilirlik açısından önemli zorluklar ortaya koymaktadır. Bu tez, küresel havayolu işbirliklerinin (StarAlliance, SkyTeam ve OneWorld) üyesi havayolu şirketlerinin sürdürülebilirlik faaliyetlerini, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle, ICAO'nun havacılık sektörünün çevresel etkilerini ele alma stratejileri ve çabaları analiz edilmektedir. ICAO'nun sürdürülebilirlik projeleri ve uygulamaları incelenerek, sektörün çevresel etkilerini azaltma ve emisyonları kontrol etme hedefleri ele alınmaktadır. Ardından, IATA'nın havayolu işletmeleri için sürdürülebilirlik stratejileri ve girişimleri üzerinde durulmaktadır. IATA'nın çevresel sürdürülebilirlik programları ve işbirlikçi yaklaşımları, sektörün enerji verimliliğini artırma ve karbon ayak izini azaltma çabalarını vurgulamaktadır. Çalışma, şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik önemli adımlar attığını, ancak özellikle alternatif yakıtlar, biyoçeşitlilik koruma ve net sıfır karbon emisyonu gibi belirli alanlarda daha az ilerleme kaydedildiğini göstermektedir. Bu eksiklikler, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada açık bir ihtiyaç olduğunu işaret etmektedir. Çalışma, bu eksiklikleri gidermek için teknolojik yeniliklerden düzenleyici uyuma, işbirliğinden eğitime kadar geniş bir strateji yelpazesi sunmaktadır. Ayrıca, havayolu endüstrisinin ekonomik büyümesini desteklerken çevresel koruma ve sosyal sorumluluk hedeflerine ulaşma yolunda rehberlik edebilecek bir yol haritası sunmaktadır. Sonuç olarak, havayolu endüstrisinin sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak için çok boyutlu ve bütünleşik bir yaklaşım gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aviation industry has witnessed significant growth in conjunction with rapidly increasing global mobility and economic expansion. However, this growth presents substantial challenges in terms of sustainability. This thesis aims to examine the sustainability activities of airline companies that are members of global airline alliances (StarAlliance, SkyTeam, and OneWorld) in the context of the International Civil Aviation Organization (ICAO) and International Air Transport Association (IATA). Initially, the strategies and efforts of ICAO to address the environmental impacts of the aviation sector are analyzed. By examining ICAO's sustainability projects and practices, the industry's goals for reducing environmental impacts and controlling emissions are considered. Subsequently, the focus is on IATA's sustainability strategies and initiatives for airline operations. IATA's environmental sustainability programs and collaborative approaches emphasize efforts to increase energy efficiency and reduce the carbon footprint of the sector. The study demonstrates that companies have taken significant steps towards their sustainability goals, but there has been comparatively less progress, particularly in specific areas such as alternative fuels, biodiversity conservation, and net-zero carbon emissions. These deficiencies indicate a clear need to reach sustainability objectives. The study presents a wide range of strategies, ranging from technological innovations to regulatory compliance, collaboration, and education, to address these shortcomings. Furthermore, it offers a roadmap that can guide the aviation industry in achieving both economic growth and environmental protection, as well as social responsibility goals. In conclusion, the study emphasizes the necessity of a multidimensional and integrated approach for the aviation industry to create a sustainable future.