Yükseköğretim kurumlarında görev yapan idari personelin stratejik yönetim çerçevesinde uygulanan toplam kalite yönetimi uygulamalarının demografik değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of total quality management practices applied within the framework of strategic management of administrative personnel working in higher education institutions, according to demographic variables
- Tez No: 897009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Stratejik yönetim, kamu kurumlarının uzun vadeli hedeflerine ulaşmalarını ve kaynaklarını etkin bir şekilde yönetmelerini sağlayarak kamu hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara uygun olarak sunulmasına olanak tanımaktadır. Toplam kalite yönetimi ise, kamu hizmetlerinin kalitesinin sürekli olarak iyileştirilmesini ve çalışanların katılımını teşvik ederek süreçlerin daha etkin hale gelmesini sağlamaktadır. Bu amaç kapsamında öncelikle, stratejik planlama ve toplam kalite yönetimi kavramlarına ve özelliklerine odaklanılırken, bu kavramların kullanım amaçlarına yönelik bilgi sunulmuş ve ayrıca tarihsel gelişimleri incelenmiştir. Sonrasında Türkiye'de stratejik yönetim ve toplam kalite yönetimi uygulamalarının tarihsel gelişimi incelenmiş ve özellikle yükseköğretimde bu yaklaşımların benimsenmesi ele alınmıştır. Nihayetinde, yükseköğretim kurumlarında görevli idari personelin memnuniyet düzeyini belirlemeye yönelik bir araştırmanın metodolojisi, bulguları ve yorumlarını detaylı bir şekilde sunulmuştur. Bu araştırma, stratejik yönetim ve toplam kalite yönetimi yaklaşımlarının idari personel memnuniyetine etkisini demografik açıdan belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma grubundan sağlanan girdi ve verilerin istatistiki şekilde değerlendirmeye alınmasında SPSS23.0 paket uygulamasından faydalanılmıştır. Normallik testi yapılarak verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Yükseköğretim kurumlarında görev yapan idari personelin görev yaptığı birim, cinsiyet, yaş, üniversitedeki hizmet yılı, eğitim durumu ve ünvan gibi değişkenleri kapsamında gruplar arasında anlamlı seviyede farklılıklar olup olmadığını saptamak adına Bağımsız Örneklem t-testi ve One-Way ANOVA testlerinden faydalanılmıştır. Veriler için anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir Araştırma sonucunda yükseköğretim kurumlarında görev yapan idari personelin görev yaptığı birim, cinsiyet ünvan, değişkenlerine göre gruplar arası bir anlamlılık bulunmazken yaş, üniversitedeki hizmet yılı, eğitim durumu değişkenlerine yönelik olarak gruplar arasında anlamlı düzeyde farklar bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, stratejik yönetim çerçevesinde toplam kalite yönetimi uygulamalarının yükseköğretim kurumlarında görev yapan idari personel memnuniyet düzeyindeki önemini ve etkisini vurgulayarak gelecekteki politika önerilerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Strategic management enables public institutions to achieve their long-term goals and manage their resources effectively, enabling public services to be delivered in line with social needs. Total quality management, on the other hand, ensures that the quality of public services is continuously improved and processes become more effective by encouraging employee participation. Within the scope of this objective, firstly, the concepts and characteristics of strategic planning and total quality management are focused on, while information on the intended use of these concepts is presented and their historical development is analyzed. Then, the historical development of strategic management and total quality management practices in Turkey is examined and the adoption of these approaches in higher education is discussed. Finally, the methodology, findings and interpretations of a study to determine the satisfaction level of administrative staff in higher education institutions are presented in detail. This research aims to determine the impact of strategic management and total quality management approaches on administrative staff satisfaction from a demographic perspective. SPSS23.0 package application was used for statistical evaluation of the inputs and data obtained from the study group. Normality test was performed and it was determined that the data showed normal distribution. Independent Sample t-test and One-Way ANOVA tests were used to determine whether there are significant differences between the groups within the scope of variables such as the unit, gender, age, years of service at the university, educational status and title of the administrative staff working at administrative staff in higher education institutions. The significance level for the data was determined as 0.05. As a result of the research, while there was no significant difference between the groups according to the variables of the unit, gender, title, and title of the administrative staff working at administrative staff in higher education institutions, significant differences were found between the groups for the variables of age, years of service at the university, and educational status. The results of the study aim to contribute to future policy recommendations by emphasizing the importance and impact of total quality management practices within the framework of strategic management on the satisfaction level of administrative staff working in higher education institutions.