Farklı biyostimulant ve azotlu gübre formlarının şeker pancarının verim ve verim ögelerine etkileri
Effects of different biostimulants and nitrogen fertilizer forms on yield and yield components of sugar beet
  1. Tez No: 853725
  2. Yazar: ESRA YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, yapraktan uygulanan bitkisel ve hayvansal kökenli biyostimulantların azotlu gübre formları ile şeker pancarının morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla laboratuvar ve tarla koşullarında yürütülmüştür. Eskişehir koşullarında 2022 yılında yürütülen denemelerde, üç biyostimulant (Aminolom Enzimatico® %24, İnori® ve Isabion®) ve iki azotlu gübre formu (Üre ve Kalsiyum amonyum nitrat, CAN) ile Mohican şeker pancarı çeşidi kullanılmıştır. Laboratuvar denemeleri sonuçlarına göre, azotlu gübrelemenin yaprak sayısı, bitki ağırlığı, yaprak alanı, klorofil oranı, elektrolit sızıntısı ve yaprak oransal su içeriğini artırdığı tespit edilmiştir. Biyostimulant uygulamaları ise bitki ağırlığı, yaprak ağırlığı, yaprak alanı ve klorofil oranını artırmıştır. En yüksek yaprak ağırlığı, bitki ağırlığı ve klorofil oranı CAN ile gübrelenmiş bitkilere Inori® uygulamasından elde edilmiştir. Ayrıca, biyostimulantların etkilerinin farklı olduğu, bitkisel menşeli Aminolom Enzimatico® ve İnori®'nin şeker pancarında daha etkili sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Tarla denemelerinde ise toplam 16 kg/da saf azot olacak şekilde CAN ve Üre formunda gübreleme yapılmış şeker pancarı bitkilerine biyostimulantlar uygulanarak kökgövde çapı, bitki ağırlığı, dekara verim ve şeker oranı üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçları kökgövde çapı, dekara verim ve şeker oranı üzerine gübre formlarının ve biyostimulant uygulamalarının önemli bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Biyostimulantların şeker pancarının bitki gelişimi üzerine olumlu etkileri tam kontrollü laboratuvar koşullarında tespit edilmesine rağmen, bu üstünlük tarla koşullarında verime dönüşmemiştir. Sonuç olarak, şeker pancarı fidelerinin büyümesi üzerine biyostimulantların olumlu etkileri belirlenmiş olmasına rağmen bitkisel menşeli biyostimulantların daha uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of foliar application of animal- and plant-derived biostimulants and nitrogen fertilizer forms on sugar beet's morphological and physiological characteristics in both laboratory and field experiments. In the experiments conducted in Eskişehir in 2022, three biostimulants (Aminolom Enzimatico®, Inori®, and Isabion®), two nitrogen forms (urea and calcium ammonium nitrate, CAN), and sugar beet variety Mohican were used. The results of the laboratory trial demonstrated that nitrogen fertilization had a positive effect on the number of leaves, plant weight, leaf area, chlorophyll content, electrolyte leakage, and relative water content. Biostimulant applications resulted in a higher plant weight, leaf weight, leaf area, and chlorophyll content. The highest leaf weight, plant weight, and chlorophyll content were obtained from the plants fertilized with CAN sprayed with Inori®. In addition, the effects of the biostimulants had significantly different, and the plant-derived biostimulants Aminolom Enzimatico® and Inori® showed superior performance in sugar beet growth. A field trial was conducted to evaluate the effects of biostimulants on root diameter, root weight, root yield, and sugar ratio of sugar beet plants, which had been supplied with 16 kg/da of nitrogen composed of CAN and urea. The results showed that nitrogen forms and biostimulant applications had no significant effect on root diameter, root yield, and sugar ratio. Although the beneficial effects of biostimulants on sugar beet plant growth were observed under laboratory conditions, this benefit was not evident in root yield under field conditions. Accordingly, it should be suggested that while positive effects ofbiostimulants on sugar beet seedling growth were observed plant-based biostimulants is more suitable.