Dönen eğmeli bir yorulma test cihazı dizaynı, imalatı ve DÇ45 numuneler üzerinde bir uygulama
- Tez No: 29161
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN BULGAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada dönen eğmeli yorulma test cihazı tasarımı ve imali yapılmıştır. Hazırlanan ve özellikleri belirli DC45 çelik numuneler yorulma deneyine tabi tutularak yorulma ömürleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ısıl işlemin malzeme yapısı ve özelliklerine etkisine bağlı olarak birbirleriyle kıyaslanmıştır. Çalışma iki aşamada tamamlanmış olup bunlar: tasarım, imalat- ve deney düzeneğinin kalibrasyonu ve numunelerin yorulma testidir.
Özet (Çeviri)
In this research a fatigue testing aparatus, Which accomodates revolving and bending was designed and manufactured. The steel DC45 specimens were tested using that aparatus and their fatigue lives have been worked out. The results have been compared with each other by depending on the various heat treatment conditions. This research was planned and completed in two main sections; first the design and manufacture of the testing aparatus and then its calibration, was made indivudually. Second, the behaviour of metal samples have been tested against fatigue canditions.