İngilizce öğretmenlerinin dijital okuryazarlıkları ve teknoloji kullanımına dair tutumlarının incelenmesi: Bir korelasyon analizi
Examining English teachers' digital literacy and attitudes toward ICT use: A correlational analysis
  1. Tez No: 1007961
  2. Yazar: HATİCE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin dijital okuryazarlık ve BİT kullanımına yönelik tutumlarının ölçülmesi ve bunlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma deseni benimsenmiştir. Çalışmanın 212 kişilik katılımcı grubu kartopu yöntemi ile belirlenmiştir. Katılımcıların öz beyanlarına dayanan iki ölçek ile toplanan veriler, Bağımsız Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Veri analizi sonucunda elde edilen bulgular, çalışmadaki öğretmenlerin dijital okuryazarlık seviyelerinin“orta”olduğuna, düşük yaş gruplarındaki ve daha az kıdemli öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeylerinin daha yüksek olduğuna, cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenlerinin dijital okuryazarlık düzeylerinde anlamlı bir farklılığa yol açmadığına işaret etmektedir. Ayrıca, katılımcıların teknoloji kabul durumlarının“yüksek”düzeyde olduğu, cinsiyet, yaş, mesleki deneyim süresi ve eğitim düzeyi değişkenlerinin BİT kullanımı tutumunda anlamlı bir farklılık oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Son olarak, katılımcıların BİT kullanımına yönelik tutumları ile dijital okuryazarlık düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Çalışmanın bulguları, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin dijital okuryazarlık seviyeleri ile BİT kullanım tutumlarına ve bunların çeşitli değişkenlere göre farklılıklarına ışık tutmaktadır. Bu bulgular, dijital okuryazarlık ile teknoloji kullanım tutumlarının ilişkisini ve eğitimde dijital yetkinliklerin güçlendirilmesine yönelik çalışmaların önemini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, politika yapıcılara dijital dönüşümü destekleyecek sürekli hizmet içi eğitim programlarının yaygınlaştırılması, üniversitelere ve öğretmen yetiştiren kurumlara ise dijital pedagojiyi müfredatlarına daha bütüncül bir şekilde entegre etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to measure the digital literacy levels of English teachers in Türkiye and their attitudes toward ICT use, as well as examining the relationship between these variables. Method: This study utilized a correlational research design, one of the quantitative research approaches. The sample, consisting of 212 participants, was determined through the snowball technique. Data were collected via two self-report scales and analyzed using SPSS Version 20. The dataset was subjected to a range of parametric statistical tests, including the Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA, and Pearson Correlation Analysis. Findings: The results of the data analysis indicate that the digital literacy levels of the teachers in this study are at a 'medium' level. Younger and less experienced teachers were found to have higher levels of digital literacy, while gender and educational background did not appear to have led to any significant differences. Additionally, participants' technology acceptance levels were identified as 'high', and no significant differences were observed in ICT-related attitudes in terms of gender, age, teaching experience, or educational background. Finally, a positive correlation was detected between participants' attitudes toward ICT use and their digital literacy levels. Conclusions: The findings of this study shed light on the digital literacy levels of English teachers in Türkiye, their attitudes toward ICT use, and the extent to which these differ across various demographic variables. The results underscore that digital literacy is a key factor supporting teachers' technology-related attitudes and highlight the importance of strengthening digital competencies within educational settings. Accordingly, it is recommended that policymakers expand continuous in-service training programs that promote digital transformation, while universities and teacher education institutions more comprehensively integrate digital pedagogy into their curricula.