An analysis of technology acceptence model (TAM) in developing pre-service EFL teachers' Web Pedagogical Content Knowledge (WPACK) and Critical Digital Literacy (CDL)
İngilizce öğretmen adaylarının Web Pedagojik İçerik Bilgilerinin ve Eleştirel Dijital Okuryazarlıklarının geliştirilmesinde teknoloji kabul modelinin incelenmesi
  1. Tez No: 776962
  2. Yazar: RABİA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN KAVAKLI ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
21. yüzyılda eğitim teknolojisinde köklü değişiklikler yaşanırken, öğretmen adaylarının eğitimi, eğitimcilerin ve öğretmenlerin dijital okuryazar, yeni teknolojileri kullanabilen ve kabul edebilen ve web araçlarını yetkin bir şekilde kullanabilen kişiler olarak aranmasıyla önem kazanmıştır. Bu bağlamda, mevcut nicel odaklı karma yöntem tezi, Teknoloji Kabul Modelinin (TAM) hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin Eleştirel Dijital Okuryazarlığını (CDL) ve Web-Pedagojik İçerik Bilgilerini (WPACK) geliştirmedeki rolünü araştırmıştır. Araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de bir devlet üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde 94 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu araştırma yukarıda bahsedilen çerçeveler ve yapılar arasında birtakım değişkenler açısından statik olarak anlamlı farklılıklar olup olmadığını da analiz etmiştir. Veri toplamak için, sonunda üç açık uçlu soru bulunan üç çevrimiçi anket uygulanmıştır. Analiz sonuçları SPSS 27.0 yardımıyla hesaplanmış, ANOVA ve T-testi analizleri yapılmıştır. Öte yandan, pandemi kısıtlamaları nedeniyle niteliksel veriler beklenen düzeyde toplanamamıştır. Mevcut tez, Türkiye'deki İngilizce öğretmen adaylarının teknoloji kabulü ve eleştirel dijital okuryazarlık düzeylerinin orta düzeyde, web pedagojik içerik bilgi düzeylerinin ise yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, T-test analiz sonuçları, katılımcıların teknoloji kabulü, web pedagojik içerik bilgisi ve eleştirel dijital okuryazarlık düzeyleri arasında yaş, cinsiyet ve kişisel bilgisayar sahipliği açısından anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Nitel veri sonuçları, teknoloji ve web ile tanışmanın, öğretmen eğitim programlarında ve müfredatlarında farkındalıklarını artırmaya yardımcı olacak değişikliklerin, gelecekteki öğretimlerini bu yönde geliştirebileceğini ortaya koyarak, katılımcıların yukarıda belirtilen kavramlara ilişkin algılarına daha derin bir bakış açısı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
As 21st century has witnessed drastic changes in educational technology, the education of preservice teachers has gained significance in that educators and teachers are sought to be digitally literate, capable of using and accepting new technologies and utilizing web tools competently. In this vein, the current quantitative driven-mix method master thesis investigated the role of of Technology Acceptance Model (TAM) in developing pre-service EFL teachers' Critical Digital Literacy (CDL) and their Web-Pedagogical Content Knowledge (WPACK). The research was conducted at the department of English Language Teaching of a state university in Turkey with 94 participants during 2020-2021 academic year. Additionally, this research also analyzed the statistically significant differences among frameworks and constructs regarding several variables. Three online questionnaires with three open-ended questions in the end were operated for data collection. The results were calculated through SPSS 27.0, and analyses by ANOVA and T-tests were conducted. However, due to the restrictions of the pandemic, qualitative data was not collected at an expected level. As a result, this thesis revealed that the Turkish pre-service EFL teachers' levels of technology acceptance and critical digital literacy were moderately high whereas their web pedagogical content knowledge levels were detected to be high. Additionally, T-test results highlighted that there was no significance difference in terms of participants' technology acceptance, WPACK and CDL levels regarding age, gender, and personal computer ownership. Qualitative data results provided a deeper insight onto participants' perceptions on related concepts by revealing that familiarization with technology and web, modifications in teacher education programs and their curricula to help raise their awareness could improve their future teaching in this vein.