Aletli pilates yapan kadınlarda piriformis, hamstring, gastrocnemius-soleus kasları statik germe egzersizlerinin ağrı, yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of static stretching of piriformis, hamstring and gastrocnemius-soleus muscles on pain, quality of life and sleep quality in women doing instrument pilates
  1. Tez No: 853899
  2. Yazar: ÖZLEM CARTILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME ASLANKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada aletli pilates yapan kadınlarda piriformis, hamstring ve gastrocnemius-soleus kaslarına yapılan statik germe egzersizlerinin ağrı, yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya, Isparta İli Şehir Merkezinde bulunan sağlıklı yaşam merkezine aletli pilates yapmak için başvuran 20-45 yaş arasında 30 kadın katılmıştır. Katılımcıların ağrı, yaşam ve uyku kalitelerini deneysel ve test yöntemiyle ölçmek ve sayısal verilerle açıklamak için nicel araştırma modellerinden olan deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmada 8 hafta boyunca haftada iki gün statik germe egzersizleri uygulanarak, statik germe egzersizlerinin ağrı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerine olan etkisi ön test-son test uygulamaları ile incelenmiştir. Katılımcıların yaş, boy, vücut ağırlığı ve vücut kitle indeks (VKİ)'leri incelendiğinde kişilerin yaş ortalaması 30,00±5,20, boy uzunluğu ortalaması 165,83±3,92, vücut ağırlığı 62,46±8,47 ve VKİ ortalamasının 22,79±3,46 olduğu gözlemlendi. Katılımcıların % 63.3'nün sigara kullandığı, % 43.3'nün evli ve %66.7'sinin kamu sektöründe çalışdığı tespit edildi. Ayrıca katılımcıların % 40 oranında pilatese arkadaşlarının önerisi ile geldiği, en fazla ağrı (%43,3) nedeniyle pilatese başladıkları gözlemlenmiştir. Ağrı bölgeleri ölçümleri sonucunda sırt, bel ve alt ekstremite bölgelerinde ön test-son test verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur . SF-36 ön test - son test analizi sonucu fiziksel fonksiyonlar, enerji/canlılık/vitalite, ruhsal sağlık, sosyal işlevsellik, ağrı ve genel sağlık değişkenlerinde anlamlı fark tespit edilmiştir. Katılımcıların PUKİ puanının ön test-son test karşılaştırmasında fark anlamlı olarak bulundu. PUKİ bileşenlerinin ön test-son test verilerinin analizine göre; öznel uyku kalitesi, uyku latansı, uyku süresi, alışılmış uyku verimi ve gündüz işlev bozukluğu arasında fark istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmuştur. VAS ön test-son test verileri ile SF-36 bileşenleri arasında anlamlı negatif ilişki ve PUKİ bileşenleri arasında anlamlı pozitif ilişki olduğu gözlemlendi. Bu çalışmanın sonucunda; aletli pilates egzersizlerine ilaveten yapılan piriformis, hamstring ve gastrocnemius-soleus kaslarına yapılan statik germe egzersizlerinin ağrı, yaşam ve uyku kalitesi üzerine olumlu etki gösterebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of static stretching exercises on piriformis, hamstring and gastrocnemius-soleus muscles on pain, quality of life and sleep were investigated in women who do pilates. 30 women between the ages of 20-45 who applied to the wellness center in Isparta City Center to do pilates with equipment participated in the study. Experimental research model, which is one of the quantitative research models, was used to measure the pain, life and sleep quality of the participants with experimental and test methods and to explain them with numerical data. In the study, static stretching exercises were applied twice a week for 8 weeks, and the effect of static stretching exercises on pain, quality of life and sleep quality was examined with pre-test-post-test applications.