Elektromanyetik kirlilik bilgisi ve eğitimi konusunda fen bilimleri öğretmenlerinin farkındalıkları ve görüşleri
Science teachers' awareness and opinions on electromagnetic pollution knowledge and education
  1. Tez No: 853945
  2. Yazar: MELTEM KÜÇÜKAHMETLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz dünyasında teknolojik cihazların kullanımı giderek artmaktadır. Teknolojik cihazların sayısı arttıkça, bu aletler artan oranlarda elektromanyetik dalgalar yaymaktadır ve bu elektromanyetik dalgaların etkileri araştırılmaktadır. Elektromanyetik kirlilik giderek artmaktadır ve bu nedenle eğitimin ilk aşamalarından itibaren bireyler bilinçlendirilmelidir. Bu bilinci oluşturmada fen bilimleri öğretmenlerine büyük görev düşmektedir. Bu bağlamda bu çalışma ile fen bilimleri öğretmenlerinin elektromanyetik kirlilik bilgisi ve eğitimi konusunda farkındalıkları ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, elektromanyetik kirlilik hakkında fen bilimleri öğretmenlerinin farkındalıklarının ölçülmesi için 28 maddelik 5'li likert tipinde Elektromanyetik Kirliliğe İlişkin Farkındalık Ölçeği görev yapmakta olan 141 fen bilimleri öğretmenine uygulanmıştır. Ayrıca görev yapmakta olan 17 fen bilimleri öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Elektromanyetik Kirliliğe İlişkin Farkındalık Ölçeğinden elde edilen verilere göre, özel okullarda görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinin devlet okulunda görev yapan fen bilimleri öğretmenlerine göre farkındalıklarının daha yüksek olduğu, cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin yaşları arttıkça elektromanyetik kirliliğe ilişkin farkındalıklarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme sonuçlarına göre elektromanyetik kirlilik bilgisi ve eğitimi konusunda görev yapılan okul türü ve cinsiyet açısından bir fark bulunamamıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin yaşlarının arttıkça elektromanyetik kirlilik bilgisi konusunda daha az fikir belirttikleri ve elektromanyetik kirlilik eğitimi konusunda daha fazla fikir belirttikleri görülmüştür. Fen bilimleri öğretmenlerinin elektromanyetik kirlilik bilgisi ve eğitimi konusunda yetersiz ve yüzeysel bilgiye sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the use of technological devices is increasing. As the number of technological devices increases, these devices emit electromagnetic waves at increasing rates, and the effects of these electromagnetic waves are being investigated. Electromagnetic pollution is increasing and therefore individuals should be made aware from the first stages of education. Science teachers have a great responsibility in creating this awareness. In this context, this study aimed to examine the awareness and opinions of science teachers about electromagnetic pollution knowledge and education. For this purpose, to measure the awareness of science teachers about electromagnetic pollution, the 28-item, 5-point Likert type Awareness Scale on Electromagnetic Pollution was applied to 141 working science teachers. In addition, semi-structured interviews were conducted with 17 working science teachers. According to the data obtained from the Electromagnetic Pollution Awareness Scale, science teachers working in private schools had higher awareness than science teachers working in public schools, and no significant difference was found in terms of gender. It was concluded that as science teachers' ages increase, their awareness of electromagnetic pollution decreases. According to the semi-structured interview results, no difference was found in terms of school type and gender regarding electromagnetic pollution knowledge and training. It has been observed that as science teachers get older, they express less opinions about electromagnetic pollution knowledge and more opinions about electromagnetic pollution education. It was concluded that science teachers have insufficient and superficial knowledge about electromagnetic pollution knowledge and training.