İç mekân tasarımında kullanılan bölücü elemanların mekân kurgusundaki etkisi
The effect of divider elements used in interior design on space organization
  1. Tez No: 853969
  2. Yazar: SALİHA ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bir mekânın iç mekân tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok öğe mevcuttur. Günümüzde iyice gelişmiş bir durumda olan teknoloji kullanıcıların ihtiyaçlarını gidermede tasarımcıların en büyük yardımcısıdır. Tasarımcı tasarımlarını yaparken kullanıcının günlük yaşamını kolaylaştıracak unsurları tasarımına dâhil etmek durumundadır. Çünkü kullanıcılar günümüzde mekânın içerisinde bulunan mobilyaları kendi ihtiyaçları dâhilinde değiştirerek mekân bütünlüğünü bozmadan yaşantısına adapte etmeye eğilimlidir. Bunun içinde kullanıcı ve tasarımcılar mekânın değişimine ve gelişimine katkı sağlayan esnekliğe ve dönüşüme izin veren eşyaları kullanır. Sabit mekânlarda kullanıcı ve tasarımcıya farklı işlevler sunmak amacıyla kullanılabilecek en iyi unsur bölücü elemanlardır. Bölücü elemanlar mekân içerisinde farklı alanlar yaratabildiği gibi ayırıcı görevi görmesiyle birlikte kullanıcıya farklı amaçlar için değerlendirebileceği yeni alanlar da sunmaya elverişlidir. Bunların yanı sıra bölücü elemanlar doğru bir şekilde kullanıldığı zaman mekân içerisindeki akustiği sağlayıp aydınlatmaya da yardımcı olabilmektedir. İşlevsel bir mekân oluşturmada tasarımcı için vazgeçilmez bir araç olarak değerlendirilebilir. Mekânın güzel görünmesine ve tasarıma sağladığı katkının yanında bölücü elemanlar kullanıcının pek çok ihtiyacına cevap veren bir araç olarak da nitelendirilebilir. Bu çalışmada bölücü elemanların tarihte ilk kullanımından itibaren iç mekân tasarımına nasıl katkılar sağladığını; bölücü elemanların detaylı sınıflandırılması yapılarak kullanılan malzemeler ışığında etkileri incelenmektedir. Bunun yanı sıra işlevsellik bağlamındaki önemi iç mekân tasarımındaki yeriyle harmanlanınca bölücü elemanların iç mekân tasarımında vazgeçilmez bir unsur olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many elements to consider when designing the interior of a space. Today, the technology, which is in a well-developed state, is the biggest assistant of designers in meeting the needs of users. The designer has to include the elements that will facilitate the daily life of the user while making his designs. Because today, users tend to change the furniture in the space according to their own needs and adapt it to their lives without disturbing the integrity of the space. In this, users and designers use items that allow flexibility and transformation that contribute to the change and development of the space. The best element that can be used in fixed spaces to offer different functions to the user and the designer is the divider elements. Divider elements can create different areas within the space, as well as serving as a separator, and are also convenient to offer new areas to the user for different purposes. In addition to these, when the divider elements are used correctly, they can provide the acoustics and help the lighting in the space. It can be considered as an indispensable tool for the designer in creating a functional space. In addition to its contribution to the beautiful appearance and design of the space, the dividing elements can also be described as a tool that responds to many needs of the user. In this study, how dividing elements have contributed to interior design since their first use in history; By making a detailed classification of the divider elements, their effects are examined in the light of the materials used. In addition, when its importance in the context of functionality is blended with its place in interior design, it is revealed that dividing elements are an indispensable element in interior design.