Genç yetişkinlerde yaşam pozisyonları ve genel aidiyet düzeylerinin Instagram kullanım alışkanlıkları, cinsiyetleri ve yaşlarına göre incelenmesi
Investigation of life positions and general belonging levels in young adults according to the Instagram use habits, gender and age of young adults
  1. Tez No: 854017
  2. Yazar: DİLARA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada genç yetişkin bireylerin yaşam pozisyonlarının ve genel aidiyet düzeylerinin onların Instagram kullanım alışkanlıkları, yaşları ve cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Çalışmaya 18-30 yaş aralığından 318 genç yetişkin birey katılmıştır. Çalışmaya katılan 255'i kadın 63'ü erkek bireyin yaş ortalaması 24.78 (SD =3.22)'dir. Çalışmanın verileri için, Yaşam Pozisyonları Ölçeği (Boholst, 2002), Genel Aidiyet Ölçeği (Malone ve diğerleri, 2012) kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen bu çalışmada verilerin analizi ANOVA, MANOVA ve Çoklu Korelasyon Analizi ile yapılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda cinsiyet değişkeninin yaşam pozisyonlarından Ben okey'im-Sen okey'sin (p = 0.03) ve Ben okey değilim-Sen okey değilsin (p = 0.04) pozisyonları ve Instagram'ı kaç yıldır kullandıkları değişkeninin Ben okey değilim-Sen okey değilsin (p = 0.002) yaşam pozisyonu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın bir diğer bulgusunda ise cinsiyet değişkeninin (p = 0.01) ve Instagram'ı kaç yıldır kullandıkları değişkeninin (p = 0.01) genel aidiyet düzeyi değişkeni anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Son olarak, araştırmada genel aidiyet düzeyi ile yaşam pozisyonlarından, Ben okey'im-Sen okey'sin (p = 0.00), Ben okey değilim-Sen okey'sin (p = 0.00) ve Ben okey değilim-Sen okey değilsin (p = 0.00) alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yaş ve Instagram kullanım alışkanlıklarına göre bağımlı değişkenler arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was examined whether the life positions and general belonging levels of young adult individuals differ according to their Instagram usage habits, age and gender. 318 young adults between the ages of 18-30 participated in the study. The average age of the 255 female and 63 male individuals who participated in the study is 24.78 (SD = 3.22). For the data of the study, the Life Positions Scale (Boholst, 2002) and the General Belonging Scale (Malone et al., 2012) were used. In this study conducted with the relational screening model, the data was analyzed using ANOVA, MANOVA and Multiple Correlation Analysis. As a result of the research findings, the gender variable was found to be one of the life positions of I'm okay - You're okay (p = 0.03) and I'm not okay - You're not okay (p = 0.04) and the variable of how many years they've been using Instagram was found to be I'm okay - You're not okay. (p = 0.002) appeared to have a significant effect on life position. Another finding of the research was that the gender variable (p = 0.01) and the variable of how many years they have been using Instagram (p = 0.01) had a significant effect on the general belonging level variable. Finally, in the research, general belonging level and life positions were evaluated as follows: I'm okay, you're okay (p = 0.00), I'm not okay, you're okay (p = 0.00) and I'm not okay, you're not okay (p = 0.00). It was determined that there was a significant relationship between the dimensions. No significant relationship was found between the dependent variables according to age and Instagram usage habits.