Ksanthos Antik Kenti dipylonu
Dipylon of the Ancient City of Xanthos
  1. Tez No: 854085
  2. Yazar: MUHAMMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Likya'nın görkemli kentlerinden Ksanthos'ta yer alan ana caddenin doğu ucunda inşa edilmiş Dipylon, bulunduğu konumda önemli bir yapı olma özelliği taşımaktadır. Ksanthos'un ana girişlerinden farklı olarak kentin ortasında yapılmış olması ve yapının sahip olduğu mimari özellikler konunun önemini artırmaktadır. Dipylon kentte 1950'lerden bu yana yürütülen kazı çalışmaları kapsamında ortaya çıkarılmıştır. Günümüze yalnızca plintheleri ve ayak bölümünün bir kısmı in-situ durumda gelebilmiştir. Ancak yapıya ait olduğu tespit edilmiş ve hali hazır durumu ile Dipylon'un doğusunda sıralanmış mimari bloklarında büyük bir kısmı günümüze sağlam ulaşmıştır. Fransız arkeologların 1998-2001 yılları arasında yapının bulunduğu bölümde yürüttükleri çalışmalar ile ilk olarak tripylon olarak öngörülmüş olsa da, çalışmaların devamında iki geçişe sahip bir Dipylon olduğu anlaşılmıştır. Dipylon'da, yukarıda belirtilen tarihlerde yapılan kazı çalışmaları ile Fransızların kazı raporları dışında herhangi bir çalışmada yer almadığı da görülmüştür. Bu tez çalışması ile Dipylon'un mimari ve ikonografik açıdan değerlendirilmekte ve benzer örnekleri ile karşılaştırılmaktadır. Ayrıca yapının arazide belgeleme çalışmaları da yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar göz önünde bulundurularak Dipylon tarihlenmeye çalışılmış, bunun yanı sıra yapının yansıtmaya çalıştığı propaganda ve kullanım amacına yönelikte değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dipylon, built at the eastern end of the main street in Xanthos, one of the magnificent cities of Lycia, is an important building in its location. Unlike the main entrances of Xanthos, the fact that it was built in the middle of the city and the architectural features of the building increase the importance of the subject. Dipylon was unearthed within the scope of excavations carried out in the city since the 1950s. Only the plinthes and part of the foot section have survived in situ today. However, it has been determined that it belongs to the building, and with its current state, most of the architectural blocks lined up in the east of Dipylon have survived to the present day. Although it was first predicted as a tripylon with the studies carried out by French archaeologists in the section where the building was located between 1998 and 2001, it was understood that it was a Dipylon with two passages. It has also been observed that the French did not take part in any work in Dipylon other than the excavation reports and the excavations carried out on the dates mentioned above. In this thesis, Dipylon is evaluated from an architectural and iconographic perspective and compared with similar examples. In addition, field documentation of the building was also carried out. Taking all these studies into consideration, an attempt was made to date the Dipylon, as well as evaluations were made regarding the propaganda and intended use of the structure.