Micro scale hydrodynamic cavitation for thrombolysis: A novel clot-on-a-chip platform
Tromboliz için mikro ölçekli hidrodinamik kavitasyon: Yenilikçi bir pıhtı üzerinde çip platformu
  1. Tez No: 854098
  2. Yazar: BEYZANUR ÖZOGUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MORTEZA GHORBANI, PROF. DR. ALİ KOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hidrodinamik kavitasyon (HC), basınçtaki değişimler nedeniyle hareketli bir sıvı içinde kabarcıkların oluşması, büyümesi ve patlaması ile karakterize edilen fiziksel bir olgudur. Bu çöken kabarcıklar yüksek enerji açığa çıkarır. Makro ölçekli HC, istenmeyen yıkıcı etkilere neden olsa da, mikro ölçekli HC kabarcıklarının çökmesi, oldukça lokalize ve kontrol edilebilir enerji açığa çıkarır ve bu da onu biyomedikal uygulamalar için umut verici bir araç haline getirir. Derin ven trombozu ve pulmoner emboli gibi tromboza bağlı hastalıklar önemli bir küresel yük oluşturmaktadır. Mevcut tedavi teknikleri sınırlıdır ve ciddi olumsuz etkilere neden olabilir. Bu bağlamda, bu çalışma, mikro ölçekli HC'nin neden olduğu tromboliz için Çip-üstü-pıhtı (CoC) adı verilen yeni bir platformun araştırmasını ve testini sunmaktadır. CoC platformu, mikroakışkan cihaz konseptini kullanarak kontrollü HC kabarcığı oluşumunu ve kapalı bir ortamda çökmesini kolaylaştırarak bu HC kabarcıklarını doğrudan trombusta hedef almaktadır. Gerçekleştirlen in vitro deneyler, platformun HC üretmedeki ve trombolizi etkili bir şekilde indüklemedeki başarısını göstermektedir. Bu bulgular, CoC platformunun istenmeyen kan pıhtısı oluşumuna karşı yeni bir tedavi olarak önemli umut vaat ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrodynamic cavitation (HC) is a physical phenomenon, characterized by the formation, growth, and collapse of bubbles within a moving liquid due to pressure fluctuations. These collapsing bubbles provide high energy. Even though macro scale HC can cause undesired destructive effects, the collapse of micro scale HC bubbles releases highly localized and controllable energy, making it a promising tool for biomedical applications. Thrombosis-related diseases such as deep vein thrombosis and pulmonary embolism pose a significant global health issue. Current treatment techniques are limited and might cause serious adverse effects. This study presents an investigation of a novel platform called Clot-on-a-Chip related to micro scale HC induced thrombolysis. Utilizing a microfluidic system approach, the CoC platform facilitates controlled HC bubble formation and collapse within a confined environment and targeted HC bubbles in a microfluidic device directly at the thrombus. In vitro experiments demonstrate the platform's success in generating HC and effectively inducing thrombolysis. These findings suggest the CoC platform has considerable promise as a novel treatment approach for undesired blood clot formation.