Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin kültürel uzaklık algıları ile motivasyon engelleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cultural distance perceptions and motivastional barriers of those learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 854110
  2. Yazar: SAMET CAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kültürün bir unsuru olan dil, sürekli gelişen/değişen canlı bir varlıktır. Dil, toplumun bireyleri arasında ortak duygu ve düşünceler meydana getirir. Bir toplumun kültürü sonraki nesillere en çok dil aracılığıyla aktarılır; yani dil, bir kültür taşıyıcısıdır. Kültüre dinamizm veren ve etkileşimde önemli bir işleve sahip olan dildir ve işlevi açısından etkileşimin önemli bir aracıdır. Bir dili öğrenirken o dilin kültürü hakkında bilgiler ediniriz ve o kültürde yaşamaya başlarız. Kültürle yaşamaya devam ederken çeşitli motivasyon engelleri ile karşılaşabiliriz. Farklı kültüre sahip kişilerin yabancı dil öğreniminde yaşadıkları motivasyon engellerinin başında şüphesiz kültürel farklılaşmanın etkisi olacaktır. Bu farklılaşma, farklı kültüre sahip kişilerin yabancı dili öğrenmesi üzerinde etkili olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin kültürel uzaklık algıları ile motivasyon engelleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu çerçevede Türkiye'de çeşitli kurumlarda yabancı dil olarak Türkçe eğitimi alan 475 öğrenciye ulaşılmıştır. Öğrencilerin Türkçe seviyeleri en az B1 ve üzeri seviyelerdir. Bektaş (2004) tarafından geliştirilen, 12 maddeden oluşan Kültürel Uzaklık Ölçeği ve Altunkaya ve Boylu (2019) tarafından geliştirilen Motivasyon Engelleri Ölçeği katılımcılara uygulanmıştır. Araştırma verileri toplandıktan sonra önce betimsel analiz yapılmıştır ardından ilişkisel ve regresyon analizleri yapılarak elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin kültürel uzaklık algısı ile motivasyon engellileri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulara göre araştırmaya katılım gösteren öğrencilerin kültürel uzaklık algısı artış gösterdiği durumlarda motivasyon engellerinin de artış gösterdiğini belirtmektedir. Sonuç olarak araştırmada elde edilen verilerin analiz sonuçlarına dayanarak kültürel uzaklık algılarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin motivasyon engellileri üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Language, an element of culture, is a living entity that constantly develops/changes. Language creates common feelings and thoughts among the members of the society. The culture of a society is transmitted to subsequent generations mostly through language; In other words, language is a carrier of culture. Language is the language that gives dynamism to culture and has an important function in interaction, and it is an important tool of interaction in terms of its function. While learning a language, we gain information about the culture of that language and we begin to live in that culture. As we continue to live with the culture, we may encounter various motivational obstacles. The main motivational obstacle experienced by people from different cultures in learning a foreign language will undoubtedly be the effect of cultural differentiation. This differentiation can have an impact on people from different cultures learning a foreign language. The purpose of this research is to determine the relationship between cultural distance perceptions and motivational barriers of students learning Turkish as a foreign language. In this context, 475 students studying Turkish as a foreign language in various institutions in Turkey were reached. Students' Turkish level is at least B1 and above. The Cultural Distance Scale, consisting of 12 items, developed by Bektaş (2004) and the Motivational Barriers Scale, developed by Altunkaya and Boylu (2019), were applied to the participants. After collecting the research data, first a descriptive analysis was made, then relational and regression analyzes were made and the results were interpreted. According to the results obtained; It was determined that there was a positive and significant relationship between the perception of cultural distance of those learning Turkish as a foreign language and those with motivational disabilities. These findings indicate that when the perception of cultural distance of the students participating in the research increases, motivational barriers also increase. As a result, based on the analysis results of the data obtained in the research, it can be said that cultural distance perceptions have an impact on the motivationally disabled students who learn Turkish as a foreign language.