Vizigot Krallığı'nın siyasi ve sosyal yapısı
Political and social structure of the Visigoth Kingdom
  1. Tez No: 854109
  2. Yazar: ÖZLEM ACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY AĞIRNASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Roma İmparatorluğu'nun sona ermesi, İtalya ve çevresindeki bölgelerde demografik yapının değişmesine neden olmuştur. Gotlar, bu bölgede faaliyet gösteren önemli bir Germen kolu olarak karşımıza çıkmakla birlikte kendi krallıklarını kurmaları da uzun sürmemiştir. İlk kez tarihte görüldükleri Baltık Denizinden Tuna boylarına, oradan da İber Yarımadasına uzanan bir ilerleme ile faaliyetlerine rastlamaktayız. Gotların 291 baharındaki ilk bölünmelerinden beri iki kolu vardı: Batı Gotları Tervingi-Vesi ve Doğu Gotları Greuthungi-Ostrogothi olarak isimlendirilmişti. Bu isimler 400'e kadar bir süre kullanılmış, sonra Tervingi-Greuthungi isimleri sadece kahramanlık şarkılarında yaşarken, Vesier-Ostrogot ikilisi, Cassiodorus tarafından VI. yüzyılın başında Vesegothen-Ostrogothen'a uygun olarak Wesgoten-Ostrogoten, Batı Gotları-Doğu Gotları şeklinde "iyileştirilene'' değin değişmeden kalmıştı. Tervingi, orman halkları olarak kullanılan bir terimdir, Greuthungi steplerde yaşayan halklar manasına gelir ve böylece bu iki kolun hangi coğrafyalarda ayrılmış olduğu kelime kökenlerinden analiz edilebilir. Daha sonra bu isimler yalnızca kahramanlık destanlarında kendilerine yer bulabilmiştir. Ren Nehri'nin kıyısında, eski Worms şehrinde geçen Nibelungen adlı orta çağ destanında boy gösteren Bernli Dietrich esasında Büyük Theodoric'in (454-526) ta kendisidir. Tezin ana amacı, Vizigotlar olarak adlandıracağımız Tervingi-Vesi topluluğunun hem yayılmış oldukları İspanya coğrafyasındaki faaliyetlerini hem de genel anlamda Got topluluklarını açıklığa kavuşturmak ve daha sonra kendi kültürleri ile taşıdıkları Roma kültürünü Hispano-Roman halklarına entegre etme süreçlerini değerlendirmektir. Tezin birinci bölümünde İskandinavya'daki Got toplulukları ele alınmış ve Gotların kökenlerine açıklama getirilmiştir. İkinci bölümde ise bugünkü İspanya coğrafyasına nüfuz etmiş olan Vizigotlar'dan bahsederek bölgedeki faaliyetleri incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, neden sonuç ilişkisi içerisinde sunulan tezin sonucu açıklanmıştır. Vizigotlar; sosyal, siyasi ve ekonomik açıdan ele alınarak onların nasıl bir sosyo-kültürel yapı gerçekleştirdikleri incelenmiş ve tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The end of the Roman Empire changed the demographic structure of Italy and its surrounding regions. The Goths, an important Germanic group in the area, also attempted to establish their own kingdoms, although their rule was short-lived. We first encounter their activities as they advanced from the Baltic Sea to the Danube region and then to the Iberian Peninsula. The Goths divided into two branches in 291: the Western Goths (Tervingi-Vesi) and the Eastern Goths (Greuthungi-Ostrogothi).. These names were in use for a short period until around 400, and after that, only the Tervingi-Greuthungi pair survived in heroic songs, while the Vesier-Ostrogot pair, later adapted as Wesgoten-Ostrogoten by Cassiodorus in the early sixth century, remained unchanged until the“improvement”as West Goths-East Goths. Tervingi is a term used for forest people, while Greuthungi refers to people living in the steppes. Therefore, we can examine the geographical separation of these two branches based on their origins.. These names later became the subjects of only heroic epics. The Bernli Dietrich, who appears in the medieval epic Nibelungen, set in the ancient city of Worms on the banks of the Rhine River, is Theodoric the Great. This thesis focuses on understanding the actions of the Visigoths in Spain and their place within the broader Gothic community.. Moreover, this study looks at how they merged their culture with Roman culture in the Spanish population.. In the first chapter of this thesis, we explore the Gothic communities in Scandinavia and their origins.. The Visigoths in Spain are the focus of the second chapter, which looks at their activities in the region.. In the third and final chapter, we present the conclusion of the thesis within a cause-and-effect relationship. The thesis examines the Visigoths from social, political, and economic perspectives to understand how they established a socio-cultural structure. It then presents the conclusion within a cause-and-effect relationship..