Erken çocukluk döneminde sosyal gelişim ve iletişim becerilerinin anneye ait değişkenlerle incelenmesi
Examination of early childhood social development and communication skills with maternal variables
- Tez No: 854145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sosyal gelişim topluma ve çevreye uyumu sağlayan davranışları kapsarken, iletişim becerileri bebeğin çevresindeki yetişkinlerin söz, davranış, jest- mimik gibi her davranışı gözlemlemesi ve zihninde işlemleyerek taklit etmesini ve çıktı vermesini kapsamaktadır. Bebeğin doğduğu andan itibaren sosyal gelişim ve iletişim becerileri çevresindeki yetişkinlerle etkileşim halinde gelişim gösterir. Bu çalışmada çocuğun ilk etkileşim kurduğu kişi olan annenin duyarlılığı ve annenin sosyal-duygusal yetkinlik düzeyinin bu gelişim alanlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini Giresun ilinde 12- 30 ay arası çocuklar ve annelerinin dahil edildiği 133 anne-çocuk çifti oluşturmaktadır. Çalışmada Sosyal Duygusal Yetkinlik Ölçeği (Social-Emotional Expertise Scale), PİKOLO Ebeveyn- Çocuk Etkileşimi Gözlem Formu (PICCOLO), Sosyal İletişim Alan Tarama Testi (SİATT) ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizinde IBM SPSS V23 kullanılmış, verilerin analiz sonuçları kategorik değişkenler için frekans (yüzde), nicel değişkenler için ortalama ± standart sapma ve ortanca (minimum – maksimum) şeklinde sunulmuştur. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile, İkili gruplara göre normal dağılım göstermeyen verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ile, üç ve üzeri gruplara göre normal dağılıma uymayan verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi ve çoklu karşılaştırmalar Dunn testi ile incelenmiştir. SİATT toplam risk puanı ile anne duyarlılığı toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü zayıf bir ilişki çıkmıştır (r=-0,249; p=0,004). SİATT toplam risk puanı ile sosyal duygusal yetkinlik ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki çıkmamıştır (p>050). Çocukların sosyal gelişim ve iletişim becerilerinin anne duyarlılığından etkilendiği, sosyal-duygusal yetkinlik düzeyinden etkilenmediği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
While social development includes behaviors that ensure adaptation to society and the environment, communication skills include the observation of every behavior of the adults around the baby, such as words, behaviors, gestures and mimics, and imitating and outputting them by processing them in the mind. From the moment the baby is born, social development and communication skills develop in interaction with the adults around them. In this study, the sensitivity of the mother, who is the first person with whom the child interacts, and the effect of the mother's social-emotional competence level on these developmental areas were investigated. The sample of the study consisted of 133 mother-child pairs including children between the ages of 12-30 months and their mothers in Giresun province. Social-Emotional Competence Scale, PICCOLO Parent-Child Interaction Observation Form (PICCOLO), Social Communication Field Screening Test (SCFT) and sociodemographic form prepared by the researcher were used in the study. IBM SPSS V23 was used in the statistical analysis of the data, and the results of the data analysis were presented as frequency (percentage) for categorical variables, mean ± standard deviation and median (minimum - maximum) for quantitative variables. The conformity of the data to normal distribution was analyzed by Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests, Mann Whitney U test was used to compare data that did not show normal distribution according to binary groups, Kruskal Wallis H test was used to compare data that did not conform to normal distribution according to groups of three or more, and multiple comparisons were analyzed by Dunn test. A statistically significant negative weak correlation was found between the total risk score of SIATT and the total score of maternal sensitivity (r=-0.249; p=0.004). There was no statistically significant relationship between the total risk score of the SIATT and the total scores of the social emotional competence scale (p>050). It was found that children's social development and communication skills were affected by maternal sensitivity, but not by social-emotional competence level.