Kriminalistik uygulamalarında yapay zekâ kullanımı
Use of artificial intelligence in criminalistic applications
- Tez No: 854144
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma kriminalistik teknik ve yöntemlerinin uygulama aşamasında yapay zekânın kriminalistik uygulamalarındaki kullanımını araştırmak amacıyla literatür taraması şeklinde yapılmış bir derleme çalışmasıdır. Suç olgularının oluş biçimini yapay zekâ ve kriminalistik yöntemlerle suç ve suçluyu tespit etme esnasındaki etkileri incelenmektedir. Yapay zekâ kullanarak şiddet, istismar, suiistimal, aldatma, öldürme, kaza vb. olgularında müspet delillerin tespitindeki teknikler araştırılmıştır. Kriminal laboratuvarlarda yapay zekânın kullanımıyla adli bilimlerin multidisipliner ekip çalışmaları değerlendirilmiştir. Adli olguların aydınlatılması açısından kolluk kuvvetlerinin olay mahallinde elde ettikleri her türlü delillerin doğruluğunun tespitinde yapay zekâ kullanarak savcı ve hakimlerin adaleti yerine getirmede önü açık kolaylıklar sağlayacaktır. Kriminalistik alanında eğitilmiş personelin adalete hizmet süreçlerinde yapay zekâ kullanarak çalışmalar gerçekleştirilmesi açısından yasal mevzuatlar ve yasalar dahilinde tanımı ve görevleri kesin olarak belirtilmelidir. Kriminalistik uygulamalarında yapay zekâ kullanılması için alanında etkin ve yetkin üniversitelerde uzmanlaştırılmış personelin yetişmesi için zaman kaybetmeden gerekli tedbirler alınarak gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study is a compilation study conducted in the form of a literature review in order to investigate the use of artificial intelligence in criminalistics applications at the application stage of criminalistics techniques and methods. The effects of the occurrence of crime phenomena during the detection of crime and criminals with artificial intelligence and criminalistic methods are examined. Techniques in the detection of positive evidence in cases of violence, abuse, misconduct, deception, murder, accidents, etc. using artificial intelligence have been investigated. Multidisciplinary team work of forensic sciences with the use of artificial intelligence in criminal laboratories is evaluated. In terms of illuminating forensic cases, the use of artificial intelligence in determining the accuracy of all kinds of evidence obtained by law enforcement officers at the scene of the incident will provide clear facilities for prosecutors and judges to fulfill justice. The definition and duties of the personnel trained in the field of criminalistics should be clearly defined within the legal regulations and laws in order to carry out studies using artificial intelligence in the justice service processes. In order to use artificial intelligence in criminalistics applications, necessary measures should be taken without wasting time to train specialized personnel in effective and competent universities.