An implementation of TM Forum open api specification
TM Forum open api spesifikasyonunun bir uygulaması
  1. Tez No: 854157
  2. Yazar: ÖZKAN KATIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. DERYA BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Pazara çıkış süresi ve bütünleşme maliyeti, iletişim hizmeti sağlayıcılarının karşılaştığı iki temel zorluktur. TM Forum, bu zorlukların üstesinden gelmek için bir dizi uygulama programlama arabirimi şartnamesi önermektedir. Bu çalışma, şartnamelerin uygulanmasına ilişkin pratik hususlara odaklandı. Asgari bir sistem tasarımı önerildi. Mevcut sistemler ile bütünleşme yöntemleri tartışıldı. Tüm uygulamalara ilişkin ortak kaygılar tanımlandı. Ortak kaygıları yönetmek üzere tmf/oac paketi geliştirildi. Geliştirme sürecini kısaltmak için şartnamelerdeki özel durumları göz önüne alan bir kod üreteci olan tmf/gen paketi geliştirildi. Geliştirilen uygulama programlama arabirimleri TM Forum tarafından sağlanan uygunluk test kiti kullanılarak test edildi ve alternatif bir test stratejisi tanıtıldı. Sistemin yeteneklerini göstermek için örnek tek sayfa uygulamaları tasarlandı. Örnek kullanım senaryoları sıra diyagramları şeklinde modellendi.
Özet (Çeviri)
Time to market and integration cost are two key challenges communications service providers facing. TM Forum proposes a set of application programming interface specifications to address these challenges. This study focused on practical considerations around the implementation of the specifications. A minimum system design was proposed. Integration methods with existing systems were discussed. Common concerns for all applications were identified. The tmf/oac package was developed to manage common concerns. To shorten the development process, a code generator tmf/gen was developed that considers special cases in the specifications. The developed application programming interfaces were tested using the conformance test kit provided by TM Forum and an alternative testing strategy was introduced. Sample single page applications were designed to demonstrate the capabilities of the system. Sample usage scenarios were modelled as sequence diagrams.