The disintegration of socialist federal republic of Yugoslavia: internal and external factors
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin parçalanması: iç ve dış faktörler
  1. Tez No: 854156
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENTÜRK DIZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin amacı Yugoslavya'nın dağılma sürecini iç ve dış etkenler olarak açıklamaktır. Kendi içinde kırk beş yıl barış içinde yaşadıktan sonra, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti neden ve nasıl şiddet olayları içererek parçalanmıştır? Bu soruyu cevaplamak için bu çalışma, konuyu tek bir teori ile açıklamaya çalışmaktan ziyade, çeşitli perspektiflerin görüşlerinden yararlanmaktadır. Çünkü ancak bu şekilde dağılma sürecinin genel bir resmi fark edilebilir. Bu görüşten yola çıkarak, bu tez parçalanmanın nedenlerini tarihsel, sosyal, ekonomik, politik ve kültürel düzeylerde incelemektedir. Tez ayrıca dağılmanın hem yapı kaynaklı hem de yapan kaynaklı nedenlerini de analiz etmektedir. Eleştirel literatür taramasına dayanarak bu tez dağılmanın nedenlerini uluslararası sistemdeki değişikliklere, Tito'nun ölümüne, cumhuriyetler arasındaki ekonomik eşitsizliklere, tarihsel farklılıklara ve milliyetçi propagandaların siyasi liderler tarafından kullanılmasına bağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain internal and external factors of Yugoslav disintegration period. Why and how the Socialist Federal Republic of Yugoslavia broke up violently at the early 1990s having lived in peace within its own territories for forty five years? In order to answer this question, the study benefits from the insights of various perspectives, rather than trying to explain the issue from one specific theoretical point. This is because it is only through multiple factors that a fuller picture of the disintegration can be noticed. That being said, the thesis traces the causes of disintegration in multiple levels: historical, economic, political, social and cultural. It also focuses on both structure-oriented, such as the end of bipolarity, and agency-oriented, such as the role of nationalist political leaders, reasons of the breakup. Relying on the critical review of literature, this thesis concludes that the changes in international system, the death of Tito, the economic inequalities among republics, historical differences and the raise of nationalist propaganda by the political leaders are the reasons which brought the violent disintegration of Yugoslavia.