İzmir'de görev yapan aile hekimliği asistan hekimlerinin internet bağımlılık düzeylerinin ve internet kullanımına etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determination of internet addiction levels and factors affecting internet usage among family medicine assistant physicians working in İzmir
  1. Tez No: 854197
  2. Yazar: EREN TALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAKİYE NURDAN TEKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, İzmir'de görev yapan aile hekimliği asistanlarının internet bağımlılığını ve etkileyen faktörleri inceleyerek hem hekimler hem de toplum genelinde internet bağımlılığına dair farkındalık oluşturup bu sorunun önlenmesine ve etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel, prospektif tipte epidemiyolojik bir çalışmadır. Evreni İzmir'de görev yapan aile hekimliği asistan hekimleri; örneklemi ise çalışmaya katılmayı kabul eden 191 aile hekimliği asistanı hekim oluşturmaktadır. Katılımcılara online anket tekniği ile Bağımlılık Profil İndeksi İnternet Bağımlılığı Formu (BAPINT) ölçeği ile sosyodemografik sorular seçilip eklenerek araştırmacılar tarafından oluşturulan 19 soru yöneltilmiştir.. Elde edilen veriler uygun istatistiki yöntemlerle analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık değeri p0,05). Yaş ve eğitim süresi ile bağımlılık skoru arasında da anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Sonuç olarak, İzmir'de görev yapan aile hekimliği asistanlarının interneti yaygın kullanmalarına rağmen bu alışkanlığın çoğu katılımcıda yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek düzeyde olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, daha önce psikiyatrik tedavi görenlerin bağımlılık skorlarının yüksek olduğu belirlenmiştir, bu da psikiyatrik hastalıkların internet bağımlılığı riskini artırabileceğini göstermektedir. Diğer demografik faktörlerle bağımlılık skoru arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu sonuçlar, internet bağımlılığıyla mücadelede erken tanı ve bilinçlendirme çalışmalarının önemini vurgulamaktadır. Hekimler, internet bağımlılığı konusunda daha fazla farkındalık yaratmalı ve etkili müdahale yöntemlerini geliştirmek için çalışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to investigate internet addiction among family medicine assistant physicians in Izmir, identify the factors influencing it, and contribute to raising awareness about internet addiction among both healthcare professionals and the general public, as well as the development of effective treatment methods. Materials and Methods: This study is a descriptive, cross-sectional, prospective epidemiological research. The universe of the study consists of family medicine assistant physicians working in Izmir, and the sample includes 191 family medicine assistant physicians who agreed to participate in the study. Participants were administered a questionnaire consisting of the Addiction Profile Index Internet Addiction Form (BAPINT) scale, sociodemographic questions, and 19 additional questions created by the researchers, using an online survey technique. The data obtained were analyzed using appropriate statistical methods, and a significance level of p0,05). There was also no significant correlation between age and years of education with addiction scores (p>0,05). Conclusion: In conclusion, despite the widespread use of the internet among family medicine assistant physicians in Izmir, this habit did not significantly negatively affect the quality of life for most participants. However, it was determined that individuals with a history of psychiatric treatment had higher addiction scores, indicating that psychiatric conditions may increase the risk of internet addiction. There was no significant relationship between addiction scores and other demographic factors. These findings underscore the importance of early diagnosis and awareness in the fight against internet addiction. Healthcare professionals should strive to raise awareness about internet addiction and work on developing effective intervention methods.