19. yüzyılda Avrupa devletlerinin Ortadoğu'daki emelleri
The Aims of European states in middle east in the 19 th century
  1. Tez No: 85421
  2. Yazar: HAKAN İLERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER BAYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti eski gücünü kaybetmiş ve hızla dağılmaya başlamıştır. Bu yüzyılda büyük Avrupa devletleri, özellikle Sanayi înkılâbı'nın etkisiyle dünyanın gelişmemiş yerlerini sömürme yansı içine girmişlerdir. XIX. yüzyılda İngiltere, Fransa, Rusya, Almanya gibi büyük Avrupa devletleri, Osmanlı Devleti'nin özellikle Ortadoğu topraklarım paylaşma konusunda birbirleriyle mücadele etmişlerdir. Başlangıçta Osmanlı Devleti'nin bir iç meselesi olan Mehmet Ali Paşa İsyanı, zamanla büyük Avrupa devletlerinin meseleye kendi menfaatleri doğrultusunda müdahale etmelerinden dolayı milletlerarası bir mesele haline gelmiştir. Lübnan Meselesi, Cidde ve Suriye olaylarında bazı Avrupa devletlerinin müdahaleleri olayların ve meselenin büyümesine neden olmuştur. Avrupalı büyük devletler, Filistin Meselesi'ne de kendi menfaatleri doğrultusunda yaklaşmışlar ve bugün hâlen çözülemeyen Filistin Meselesi 'nin ortaya çıkmasında büyük bir etken olmuşlardır. Yine Bağdat Demiryolu Meselesi'nde Avrupalı büyük devletler, Ortadoğu hakimiyeti için birbirleriyle büyük bir mücadele ve çatışma içine girmişlerdir. Sonuç olarak, Avrupalı devletlerin XDC. yüzyıl boyunca Ortadoğu'ya olan müdahaleleri bölgeyi huzursuzluğa ve kaosa sürüklemiş, I. Dünya Savaşı sonunda da bölge İngiltere ve Fransa arasında paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In the 19th century Ottoman State had lost its ex-power and had begun to break up quickly. In that century the greatest European States, especially, with the affect of industrial revolution, had started to race about having a colony from undeveloped countries. The greatest European States such as England, France, Russia and Germany had fought with Ottoman State especially about the sharing of Middle East in the 19th century. At the beginning, Mehmet Ali Pasha Rebellion was on inside problem of Ottoman State but it hod been an international problem because of the interference of the grentest European States for getting advantage from that rebellion Besides that, some European States had interrupted in Lebanon, Cidde and Syria problems so these problems had grown. In addition the greatest European States had approached to Palestine probmlem for getting bener its from it and that has been a great factor about the occuring of Palestine problem which hasn't been solved nowadays. What's mora the greatest European States had quarrelled witheach other in Baghdad Railway problem about the domination of Middle East. Finally, the interference of the greatest European States to Middle East pluring the 1 9th century had produced uneasiness and chaas. At the end of the First World War the region had shared between England and France.