Doğum sürecinde eş desteği ölçeğinin geliştirilmesi
Development of spousal support scale in the birth process
- Tez No: 854261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma doğum sürecinde eş desteği ölçeğinin geliştirilmesi amacıyla metodolojik araştırma olarak yürütülmüştür. Araştırmacılar tarafından literatür taranarak 28 maddelik Doğum Sürecinde Eş Desteği Ölçeği' nin (DSEDÖ) taslağı oluşturulmuştur. Oluşturulan taslak alanında uzman olan 12 kişiye görüşlerini almak için gönderilmiştir. Uzman görüşlerinden sonra Davis tekniği kriterleri kullanılarak değerlendirmeler yapılmış ve Kapsam Geçerlilik İndeksi (KGİ) değeri 0,58 olan 28. soru ölçekten çıkartılmıştır. Araştırmanın örneklemini 1 Ocak 2022- 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Travay-Doğum-Lohusa (TDL) 2A- 2B servisinde takibi yapılan toplam 400 gebe oluşturmuştur. Gebelere Tanıtıcı Bilgi Formu ve doğumdan iki saat sonra DSEDÖ uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26 ve Analysis of Moment Structures (AMOS) 21.0 paket programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This methodological study was conducted to develop a scale for measuring spousal support during childbirth. The researchers conducted a literature review to draft a 28-Item Spousal Support During Childbirth Scale (SSDCS). The draft was then sent to 12 experts in the field for their opinions. After receiving expert opinions, scale assessments were made using the Davis technique criteria, and the item with a Content Validity Index (CVI) value of 0.58 was removed from the scale. The study sample consisted of 400 pregnant women followed up in the Labor-Delivery-Postpartum (LDP) 2A-2B service of Ankara City Hospital's Department of Obstetrics and Gynecology between January 1, 2022, and May 1, 2023. The data were collected using an Introductory Information Form and the SSDCS two hours after childbirth. The data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26 and Analysis of Moment Structures (AMOS) 21.0 software packages. The Kaiser Meyer Olkin (KMO) value, which was 0.95, indicated that the sample size was excellent for the scale.