Çok kriterli karar verme yöntemi ile elektrikli otobüs seçimi
Choosing an electric bus with multi-criteria decision making method
  1. Tez No: 854301
  2. Yazar: SİNEM BEŞİRLİ TAPU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, ulaşım alternatiflerinden olan toplu taşıma, günümüz koşulları, küresel ısınma da göz önüne alındığında öncelikli bir tercih haline gelmiştir. Fosil yakıtların ulaşımda kullanılması ile oluşan, küresel ısınma sebebi olan sera gazı etkisinden uzaklaşmak, fosil yakıtlı araçlara alternatif olarak sıfır emisyona sahip olan elektrikli araçlara yönelmek, aynı zamanda hem toplu taşımayı hem de elektrikli araç kavramını bir araya getiren elektrikli otobüsler ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada uzman görüşleri ile belirlenen kriterler dahilinde çok kriterli karar verme yöntemlerinden analitik hiyerarşi proses kullanılarak, kriter önceliklendirmesi, uzman görüşlerinden faydalanılarak yapılmış, tutarlılık oranları kontrolleri sonucu en verimli ulaşım alternatiflerinden olan elektrikli otobüs seçimi belirlenen kritere göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with Public transportation, which is one of the transportation alternatives, has become a previllaged choice considering today's conditions and global warming. Moving away from the greenhouse gas effect caused by the use of fossil fuels in transportation, which is the cause of global warming, turning to electric vehicles with zero emissions as an alternative to fossil-fueled vehicles, electric buses, which combine both public transportation and the concept of electric vehicles are more valuable. In this study, criteria prioritization was made by using analytical hierarchy process, one of the multi-criteria decision-making methods within the criteria determined by expert opinions, criteria prioritization was made using expert opinions, and the selection of electric buses, one of the most efficient transportation alternatives, was made according to the determined criteria as a result of consistency ratio controls.