Bu kanser hastalarında sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak uygulanan solunum egzersizlerini akciğer kapasitesine etkisi
The effect of breathing exercises using virtual reality glasses on lung capacity in cancer patients
- Tez No: 854327
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÖZKAHRAMAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanal gerçeklik gözlüğü uygulaması ile hastaların solunum egzersizi uygulamasına aktif katılımını sağlamak, etkili, doğru bir egzersiz uygulaması ile akciğer kapasitesini arttırmak amaçlanmıştır. Öntest sontest randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirilen çalışma, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Karaciğer nakil ve karaciğer safra yolları cerrahi servisinde yatan 33 kanser hastasında 15.09.2022-30.01.2023 tarihlerinde gerçekleştirildi. Araştırmaya katılmayı kabul eden hastalara“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”doldurulmuştur. Deney ve kontrol grubundaki hastalardan işlem öncesi“Tanıtıcı Bilgi Formu”doldurulmuştur. Çalışmayı kabul eden hastaların işlem öncesinde SpO2 ve triflow topu kaldırma seviyeleri kayıt edilmiştir. Postop 5.günde işlem tekrarlanmış ve kayıt edilmiştir. Deney grubu hastalarına sanal gerçeklik gözlüğü tanıtılmış ve uygulama onayı alınmıştır. Uygulamaya başlamadan 2-3 dakika önce hasta sanal gerçeklik gözlük uygulamasıyla video izlemeye başlamıştır ve 5 defa top üfleme işlemi bitimine kadar devam etmiştir. İşlem sonrası hastalara memnuniyet durumları sorulmuş ve kayıt edilmiştir. Postop 5.günde işlem tekrarlanmış ve kayıt edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Independent Samples t Testi, Gruplar t Testi kullanılmıştır ve Ki kare Testi kullanıldı. Deney SpO2 POST ortalamasının Kontrol SpO2 POST ortalamasından %99 güvenle anlamlı yüksek olduğu (p=0,000
Özet (Çeviri)
With the application of virtual reality glasses, it is aimed to ensure the active participation of patients in the breathing exercise application and to increase the lung capacity with an effective and correct exercise application. The pretest-posttest randomized controlled experimental study was carried out between 15.09.2022 and 30.01.2023 in 30 cancer patients hospitalized in the liver transplantation and liver biliary tract surgery service of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. The“Informed Consent Form”was filled out for the patients who agreed to participate in the study. An“Introductory Information Form”was filled out from the patients in the experimental and control groups before the procedure. The application of each form took 5 minutes. The SpO2 and triflow ball lifting levels of the patients who accepted the study were recorded before the procedure. On the 5th postoperative day, the procedure was repeated and recorded. Virtual reality glasses were introduced to the experimental group patients and application approval was obtained. 2-3 minutes before the start of the application, the patient started to watch the video with the virtual reality glasses application and continued until the end of the ball blowing process 5 times. After the procedure, the patients were asked about their satisfaction status and recorded. On the 5th postoperative day, the procedure was repeated and recorded. Descriptive statistics, Independent Samples t-Test, Groups t-Test and Chi-square Test were used in the analysis of the data. It was determined that the mean of the Experimental SpO2 POST was significantly higher than the mean of Control SpO2 POST with 99% confidence (p=0.000