İş becerikliliğinin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of job crafting job satisfaction and intention to leave job
- Tez No: 854342
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ALNIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada iş becerikliliği kavramının iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi incelenmiştir. İngilizce karşılığı Job Crafting olan iş becerikliliği kavramı literatürde yakın zamanda araştırılmaya başlanmış bir kavramdır. İş zanaatkârlığı anlamına da gelen bu kavram en kısa anlamıyla çalışanların işlerini kendi ilgi, bilgi ve becerisine yaklaştırma davranışıdır. Bu davranış, çalışanlara herhangi bir üstü veya meslektaşı tarafından önerilmez, kişi bunu tamamen kendi inisiyatifi doğrultusunda gerçekleştirir. İş becerikliliği görev becerikliliği, ilişkisel beceriklilik ve bilişsel beceriklilik olarak 3 alt boyuttan oluşmaktadır. İş becerikliliği kavramı yapılan analizler sonucunda iş tatmini kavramını pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra iş becerikliliği kavramı işten ayrılma niyeti kavramını negatif yönde anlamlı olarak etkilediği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the consept of job crafting on job satisfaction and intentation to leave work was exsamined. This concept, which also means business craftmanship, is the behavior of approaching the work of employees whith their own interest, knowledge and skills in the shortest sense. This behavior is not recommenned to employees by any superiors or colleagues, the person does it entirely on his own initiative. Job Crafting consist of 3 sub-dimensions as task job crafting, relational job crafting and cognivite job crafting. As a result of the analyzes made on the concepf of job crafting it has been observed that it significantly affects the concept of job crafting in a positive way. In addition, it has been analyzed that the concept of job crafting affect the concept of the internation to leave work.