Habil Aliyev'in kamança icrası üzerine bir inceleme
A study on kamancha performance of Habil Aliyev
- Tez No: 854352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SERHAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İcra teknikleri ve yapısal olarak Türk Halk müziği çalgılarından kemane çalgısına benzerliği ile göze çarpan kamança, Azerbaycan Halk müziğinin önemli çalgılarındandır. Çalışmanın temelini oluşturan Habil Aliyev, bu çalgının önemli icracılarından biridir. Habil Aliyev ve kamança ile ilgili yapılan araştırmalar oldukça azdır. Bu nedenle konu ile ilgili çalışma yapılarak müzik kültürüne yeni bilgiler kazandırılması ve kamança icracılarına kaynak olması amaçlanmıştır. Bu çalışmada Azerbaycan müziği, kamança ve Habil Aliyev'in hayatı, ulaşılabilen kaynaklar ışığında ele alınmıştır. Ayrıca Habil Aliyev'in icra ettiği eserlerin kayıtları dikte edilmiştir. Dikte edilen eserlerin notaları üzerinde, Habil Aliyev'in kullandığı teknikler detaylı analiz edilmiştir. Kamança çalgısı üzerine çalışmak isteyen icracılar için icra tekniği açısından çeşitlilik sunulması amacıyla dikte edilen eserlerin, farklı tekniklerin kullanıldığı kayıtlar olmasına dikkat edilmiştir. Kayıtlar analiz edilirken kullanılan nüanslar nota üzerinde müzik işaretleri kullanarak belirtilmiştir. Bu nüanslar aracılığıyla Habil Aliyev'in çalgısı üzerindeki becerilerini anlamak ve günümüz icracılarına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The kamancha, which stands out with its performance techniques and structural similarity to the kemane, one of the Turkish folk music instruments, is one of the important instruments of Azerbaijani folk music. Habil Aliyev, who constitutes the main axis of the study, is one of the important performers of this instrument. Researches on Habil Aliyev and kamancha are very few. For this reason, it is aimed to provide new information to the music culture and to be a source for kamancha performers by conducting a study on the subject. In this study, Azerbaijani music, kamancha and the life of Habil Aliyev are discussed in the light of available sources. In addition, the records of the works performed by Habil Aliyev were dictated. The techniques used by Habil Aliyev on the notes of the dictated works were analyzed in detail. In order to provide diversity in terms of performance technique for the performers who want to work on the Kamancha instrument, it was paid attention that the dictated works were recordings in which different techniques were used. While analyzing the recordings, the nuances used were indicated on the notes using music signs. Through these nuances, it is aimed to understand Habil Aliyev's skills on his instrument and to contribute to today's performers.