Azerbaycan'da katma değer vergisi uygulaması ve Türk katma değer vergisi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 140079
  2. Yazar: HABİL ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
185 ÖZET Çağdaş bir vergi olan katma değer vergisi, günümüzde gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerde başarı ile uygulanmaktadır. Bu verginin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, çok kısa bir zaman zarfında geniş şekilde benimsenerek uygulamaya konulması, bu verginin mali ve ekonomik yönden önemli avantajlara sahip olduğunu gösteren önemli bir olgudur. Katma değer vergisi ilk olarak Fransa'da uygulanmıştır. Ancak bu verginin asıl gelişimi Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kuruluşundan sonra olmuştur. Türkiye'de ilk katma değer vergisi kanun tasarısı 1974 yılında hazırlanmıştır. 1980 yılına kadar bu vergi üzerinde yoğun tartışmalar ve araştırmalar sürdürülmüştür. Üç defa TBMM'den dönen katma değer vergisi tasarısı 1984 yılında kabul edilerek 1.1.1985 tarihinden itibaren yürürlüğe konmuştur. Azerbaycan'da çağdaş vergiler içeren vergi sisteminin gelişim sürecini incelediğimizde, bu sürecin Azerbaycan'ın bağımsız bir devlet statüsü kazandığı 1991 yılından itibaren başladığını görüyoruz. Azerbaycan Vergi Sistemi'nde katma değer vergisi 31.01.1991 yılından itibaren uygulanmaktadır. Bu dönemde, vergi kanunları serbest piyasa ekonomisinin çalışmadığı ve eski devletçi bir ekonominin hakim olduğu bir dönemde uygulandığından, piyasa şartlarına uyum sağlamıyor, uygulamada zorluklarla karşılaşılıyordu. Daha sonra, Azerbaycan'da özelleştirmenin yapılması ve serbest piyasa ekonomisine geçilmesi ile eski vergi sistemi, ihtiyaçları karşılamamakta idi. Bu yüzden de 2000 yılında yeni vergi kanunu kabul edilerek 2001 yılından itibaren uygulamaya konmuştur.186 Çalışmamızın birinci bölümünde, katma değer vergisinin teorik olarak incelemesi yapılarak, bu verginin tanımı önemi ve hesaplama yöntemleri incelenmiştir. İkinci bölümde, katma değer vergisinin diğer ülkelerde ve Türkiye'de uygulaması ele alınmış, Avrupa Birliği uygulaması, diğer ülke uygulaması ve Türkiye uygulaması geniş şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, katma değer vergisinin Azerbaycan uygulaması incelenerek, bu ülkede katma değer vergisine geçiş nedenleri araştırılmıştır. Çalışmamızın esas konusunu oluşturan dördüncü bölümde ise, Azerbaycan katma değer vergisi uygulamasının Türk katma değer vergisi uygulaması ile karşılaştırması yapılarak, farklı ve benzer yönler açıklanarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
187 ABSTRACT Value added tax, constituting a modern tax, is currently being applied successfully in both developed and under-developed countries. Wide acceptance and application of this tax in a short period since World War II is an indication of the significant advantages of value added tax in both financial and economic terms. Value added tax has first been applied in France. However the real development has occurred after foundation of the European Economic Community. The first bill for the value added tax has been prepared in 1974 in Turkey. Extensive debates and studies have been made on said tax until 1980. The bill on value added tax, which was turned from the Turkish Grand National Assembly three times, was approved on 1984 and enacted as of 01.01.1985. When the development process of the taxation system containing modern taxes are examined in Azerbaijan, we see that said process starts with Azerbaijan gaining the status of an independend state in 1991. Value added tax has been in force since 31.01.1991 in the Azerbaijan Taxation System. Due to the taxation laws coming into force in a period where the free market economy did not function, and where the former state based economy was dominant, compliance with market conditions could not be realized and difficulties were encountered in application. Subsequently, the former taxation system could no longer fulfill the requirements with the privatization and transition to free market economy in Azerbaijan. Thus, the new taxation law has been accepted in 2000 and put into force as of 2001.188 The first section of the study the value added tax is examined theoretically and definition, importance and calculation method of said tax have been discussed. Application of value added tax in Turkey and other countries has been studied in the second section and application in the European Union, other contries and Turkey has been examined in detail. Application of value added tax in Azerbaijan has been examined in the thirds section and the reasons of transition to value added tax in this country have been investigated. The fourth section, which forms the main subject of our study, includes a comparison of Azerbaijan value added tax application and Turkish value added tax application with similar and different issues, and certain recommendations are presented..