Uluslararası medyada göçmen haberlerinin çerçevelenmesi: Suriyeli ve Ukraynalı sığınmacılara ilişkin haberlerin analizi
Framing immigrant news in international media: Analysis of news about Syrian and Ukrainian refugees
- Tez No: 854351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL PAZARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, sığınmacılar ile ilgili haberlerde kullanılan haber çerçevelerinin medyanın ideolojik farklılıkları ve bağlı oldukları ülkelerin göç politikası ekseninde kamuoyu üzerinde belirleyici etki yaratıp yaratmadığını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Türkiye, Almanya ve İngiltere merkezli yayın yapan günlük gazetelerin internet haber sitelerinde yer alan Suriyeli ve Ukraynalı sığınmacılar ile ilgili haberler, haber çerçeveleme teorisi temelinde içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. Türkiye‟nin dünyadaki sığınmacılara en çok ev sahipliği yapan ülke olması, Almanya‟nın diğer AB‟ye üye ülkelere göre sığınmacıları daha fazla kabul etmesi, İngiltere‟nin de sığınmacılara kapısını açma konusunda direnç göstermesi araştırma evreni seçiminde belirleyici rol oynamıştır. Örneklem seçiminde gazetelerin ideolojik yaklaşımları baz alınarak Türkiye‟den muhafazakâr sağ ideolojiyi temsil eden Sabah ve sol ideolojiyi savunan Sözcü gazeteleri, Almanya‟dan sağ ideolojiyi temsil eden Bild ve sol ideolojiyi savunan Zeit gazeteleri, İngiltere‟den ise sağ görüşü savunan Express ve sol ideolojiyi temsil eden The Guardian gazetelerinin internet siteleri tercih edilmiştir. Bu gazetelerin internet sitelerinde Suriyeli sığınmacılar ile ilgili Suriye‟de iç savaşın başladığı 2011 ile 2020 yılları arasında kritik gelişmelerin yaşandığı aylarda yayımlanan toplam 1384 haber, Ukraynalılar ile ilgili Mart 2022 ve Şubat 2023 yılları arasında yayımlanan 835 haber hem niceliksel hem de niteliksel olarak incelenmiştir. Analiz edilen gazetelerden elde edilen bulgular, Suriyeli sığınmacılar ile ilgili sosyal güvenlik, siyasal ve ekonomik tehdit gibi daha çok olumsuzluk içeren haber çerçevelerinin baskın olduğunu; ancak bu çerçevelerin kullanım oranının gazetelerin temsil ettikleri ideolojilere göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ukraynalı sığınmacılar ile ilgili haberlerde incelenen gazetelerin ideolojik bakış açılarının ve bağlı oldukları ülkelerin göç politikalarının farklı olmasına rağmen mağduriyet, yerleşim, insanî ilgi, sorumluluk gibi daha çok olumlu ve sığınmacıları haklı çıkaran çerçevelerin baskın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate whether the frames used in news about refugees have a decisive impact on public opinion based on the ideological differences of the media and the migration policies of the countries they belong to. To achieve this goal, news articles about Syrian and Ukrainian refugees were analyzed using the framing theory and content analysis technique. The study focused on daily newspapers with online news portals based in Turkey, Germany, and the United Kingdom. The choice of the research universe was influenced by Turkey being the country hosting the highest number of refugees globally, Germany accepting more refugees compared to other EU member states, and the UK showing resistance to admitting refugees. The selection of the sample was based on the ideological approaches of the newspapers. Conservative-right ideology was represented by the Turkish newspaper Sabah, advocating for a conservative-right ideology, and the left ideology was represented by the Turkish newspaper Sözcü. For Germany, the conservative-right ideology was represented by Bild, and the left ideology was represented by Zeit. In the UK, the newspaper Express represented the right-wing perspective, while The Guardian represented the left ideology. A total of 1384 news articles about Syrian refugees published between 2011 and 2020 and 835 news articles about Ukrainian refugees published between March 2022 and February 2023 on the selected newspapers' websites were quantitatively and qualitatively evaluated. The findings reveal that in the analyzed newspapers, news frames about Syrian refugees mainly consisted of negative aspects such as social security threats, political and economic threats. However, the prevalence of these frames varied according to the ideological perspectives of the newspapers. For Ukrainian refugees, despite the differences in the ideological perspectives of the analyzed newspapers and the migration policies of the countries they belong to, frames emphasizing positive aspects such as resilience, settlement, human interest, and responsibility were dominant. Overall, this study highlights how media framing contributes to the formation of public attitudes towards refugees, with the frames used being influenced by media ideology and the migration policies of the countries in question.