12 Eylül dönemi ve Türk ulusal basını: Medya, toplum ve siyaset
Turkish national press and the 12th September period: Media, society and politics
- Tez No: 854374
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
12 Eylül 1980 darbesinin birçok alanda olduğu gibi basın üzerinde de biçimlendirici bir etkisi olmuştur. Bu çalışma kapsamında Türk ulusal basınını temsilen seçilen dört gazetenin (Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Tercüman) 12 Eylül 1980'den 6 Kasım 1983 tarihine kadar siyasi partiler ve siyasi liderlerle ilgili yaptığı haberler haber çerçeveleme kuramı bakış açısıyla çerçevelenmiş ve nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu çerçevede incelediğimiz gazetelerin siyasi partiler ve siyasi liderlerle ilgili haberleri nasıl çerçevelediği ve nasıl bir algı sunduğu aktarılmıştır. Ayrıca 12 Eylül rejiminin bu haberler ve yorumlar üzerindeki etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The September 12, 1980 millitary coup had a formative impact on press as it had on many areas. In this study, four newspapers (Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Tercüman) are selected to represent the Turkish National Press. The news about political parties and political leaders from September 12, 1980 to November 6, 1983 are investigated. It was framed from the perspective of news framing theory and analyzed with content analysis method. In this context, it is explained how the newspapers news about political parties and political leaders are issued and what kind of perception they present. Additionally, the impact of the military regime on these news and comments is discussed.