İngiliz perspektifinden 12 Eylül Askeri Darbesi
The September 12 Military Coup from the British perspective
- Tez No: 913733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
12 Eylül 1980 Askerî Darbesi, yakın dönem siyasi tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birini teşkil eder. Darbe ülkede siyaset, toplum ve ekonomi üzerinde derin izler bırakmıştır. Böylesine girift ve kapsamlı sonuçlar doğuran bu olayın ebetteki uluslararası arenada da yankıları olmuştur. Bu tez çalışmasında bu yankıların peşine düşülerek, 12 Eylül'ün dışardan nasıl algılandığı anlamaya çalışılacaktır. Bu çerçevede daha derinlemesine bir araştırma yürütmek ve kapsamı sınırlamak adına çalışmada, özel olarak 12 Eylül Askerî Darbesi'nin İngiltere tarafından nasıl görüldüğü incelenecektir. Ülkemiz açısından önemli bir tarihsel olay olan 12 Eylül Askerî Darbesi'nin yabancı bir devlet tarafından nasıl algılandığı ve darbeye karşı ne tür yaklaşım sergilendiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Anlamaya çalışılan bu algılama ve bakış açısının tespiti, büyük oranda sayıları on binleri bulan İngiliz diplomatik evrakı üzerinden okunmaya çalışılarak yapılmıştır. Ayrıca konuyla ilgili olması bakımından İngiliz yazılı ulusal basını da bu perspektifi yakalama çabamızda başvurulan kaynaklardan olmuştur. Tüm bu kaynaklarda darbe, darbe öncesi ve sonrası İngilizler tarafından yapılan gözlem, değerlendirme ve yorumların izi sürülmüştür. Araştırmamızın kurgusu darbe öncesi ve sonrası olarak şekillendirilmiştir. Yaklaşık 10 yıllık bir dönemi kapsayan çalışmamızda büyük oranda kronolojik (her konu başlığı kendi içinde) bir akış tercih edilmiştir. Türkiye'yi 12 Eylül Askerî Darbesi'ne getiren süreçte ve gerçekleştirilen müdahalede İngilizlerin bilgisi ve rolünün olup olmadığı sorgulanmıştır. Ayrıca darbenin ardından gelen dönemde İngilizlerin darbeyi nasıl yorumladıkları üzerinde yoğunlaşan ana odağımızın yanı sıra İngilizlerin darbeyi önceden öngörüp görmediği ile darbeye verilen ilk tepkinin zamanla değişime uğrayıp uğramadığı soruları da cevaplanmaya çalışılmıştır. Son olarak darbe sonrası oluşan askerî yönetime ilişkin değerlendirmeleri de tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler 12 Eylül, Askerî Darbe, İngiltere, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kenan Evren, Kuvvet Komutanları, Millî Güvenlik Konseyi.
Özet (Çeviri)
The military coup of 12th September 1980 constitutes one of the most significant turning points in Türkiye's recent political history. The coup left profound marks on the country's politics, society, and economy. This event, which led to such intricate and comprehensive consequences, inevitably had its repercussions on the international stage. This thesis aims to explore these repercussions and seeks to understand how the coup of 12th September was perceived from a foreign perspective. Within this framework, to conduct a more focused and in- depth analysis, the study specifically examines how the Military Coup of 12th September was regarded by the British. The determination of this perception and point of view has mainly been conducted through an analysis of British diplomatic documents, numbering in the tens of thousands. Moreover, with respect to its relevance to the subject, the British national printed press has also been one of the sources consulted in the efforts to capture this perspective. The observations, evaluations and comments made by the British before and after the coup were traced in all these sources. The structure of the research has been shaped around the periods before and after the coup. In this study, which spans approximately 10 years, a chronological approach (within each topic) has largely been adopted. It has been questioned whether the British had any knowledge of, or played a role in, the process leading to the September 12th Military Coup or the following intervention that took place. Alongside the primary focus on how the British interpreted the coup in its immediate aftermath, this study also seeks to answer whether the British anticipated the coup and whether their initial reaction to the coup evolved over time. Finally, an attempt was also made to determine their evaluations of the post-coup military government. Key words September 12, Military Coup, England, Turkish Armed Forces, Kenan Evren, Turkish Army Commands, National Security Council.