Elajik asitin kemik iyileşmesi üzerine etkisinin eksperimental olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of elagic acid on bone healing
- Tez No: 854438
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALTIRIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bugüne dek keşfedilmiş en etkili ilaçlardan bazıları mikroorganizmalardan, bitkilerden ve hayvanlardan elde edilen doğal ürünler ile elde edilmiştir. Fenolik bileşikler, kemik sağlığı etkilerinden sorumlu olan en önemli biyoaktif bileşikler olarak kabul edilmiştir. Flavanoidlerin bir üyesi olan elajik asit (EA), çok sayıda meyve ve sebzede bulunan doğal bir fenol antioksidandır. Elajik asidin anti-proliferatif ve antioksidan özellikleri, potansiyel sağlık yararları hakkında araştırma yapılmasını sağlamıştır[1]. Çalışmamızın amacı elajik asitin sıçanlarda diş çekimi sonrası sert doku iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 16 adet Wistar Albino erkek sıçanın sol alt mandibular dişi genel anestezi altında çekilmiştir. Rastgele dört gruba ayrılan sıçanlardan 1. çalışma grubu 14 gün süreyle günde bir defa EA gavaj ile verilmiştir (14EA), 2. Çalışma grubu 21 gün süreyle günde bir defa EA ile gavaj ile verilmiştir (21EA). 1.kontrol grubuna 14 gün süreyle günde bir defa gavaj ile %0,9'luk İzotonik NaCl verilmiştir (14K), 2.kontrol grubuna 21 gün süreyle günde bir defa gavaj ile %0,9'luk İzotonik NaCl verilmiştir(21K). Sonrasında sıçanlar sakrifiye edilmiş ve histopatolojik inceleme için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Some of the most effective medicines discovered to date have been derived from natural products derived from microorganisms, plants and animals. Phenolic compounds have been recognized as the most important bioactive compounds responsible for bone health effects. Ellagic acid (EA), a member of the flavonoids, is a natural phenol antioxidant found in many fruits and vegetables. The anti-proliferative and antioxidant properties of ellagic acid have prompted research into its potential health benefits[1]. The aim of our study is to investigate the effect of ellagic acid on hard tissue healing after tooth extraction in rats. For this purpose, the lower left mandibular teeth of 16 Wistar Albino male rats were extracted under general anesthesia. Among the rats randomly divided into four groups, the 1st study group was given EA by gavage once a day for 14 days (14EA), and the 2nd study group was given EA by gavage once a day for 21 days (21EA). The 1st control group was given 0.9% Isotonic NaCl by gavage once a day for 14 days (14K), the 2nd control group was given 0.9% Isotonic NaCl by gavage once a day for 21 days (21K). Afterwards, the rats were sacrificed and prepared for histopathological examination.