The effect of different applications of ellagic acid and carnosic acid on liver tissue oxidant events in diabetes wounds
Diyabetik yaralarda elajik asit ve karnosik asitin farklı uygulamalarının karaciğer dokusu oksidan olaylarına etkisi
  1. Tez No: 884240
  2. Yazar: AYŞEGÜL BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Diyabetik hastalarda iyileşmeyen veya geç iyileşen yaralarla birlikte oksidatif stres artmakta ve yaşam kalitesi düşmektedir. Bu çalışmadaki başlıca amacımız doğal fenolik bileşiklerden olan elajik asit (EA) ve karnosik asitin (KA) farklı uygulamalarının hiperglisemik deney hayvanlarında oluşturulan eksizyonel yaralarda yara iyileşme sürecinde meydana gelen oksidan olayların karaciğer dokusuna olan etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda kullanılan 42 adet yetişkin erkek Wistar albino sıçanı (250-300 gr) streptozosin (STZ) (i.p, 60 mg/kg) ile hiperglisemik hale getirildi ve deney grubu, tedavi edilmemiş grup ile oral, topikal tedavi alt gruplarına ayrılmıştır. Tedavi edilen gruplarda, yaralar taşıyıcı jel içinde EA ve KA (10 mg/kg) ile hem topikal hem de oral gavaj uygulama ile tedavi edilmiştir. Uygulamanın ardından sıçanlar iyileşmenin üçüncü ve yedinci gününde sakrifiye edildi ve çıkarılan karaciğer dokularında oksidatif etkileri araştırmak amacıyla malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), glutatyon (GSH), protein karbonilleri (PC), askorbik asit (AA) ve kollajen düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. AnovaVaryans Analizi ile, sonuçlar aritmetik ortalama± standart hata şeklinde ifade edilmiştir. MDA düzeyi karaciğer dokusunda kontrol grubu ile kıyaslandığında, tedavi edilmeyen gruplarla hem 3 hem de 7 günlerde tedavi edilen gruplar arasında anlamlı bir istatistiksel fark tespit edilmiştir. Tedavisiz gruplardaki (3 ve 7 gün), artmış NO ve PC düzeyleri EA ve KA birlikte uygulandığı oral ve topikal tedavili gruplarda (3 ve 7 gün), istatistiksel olarak azalmıştır. EA ve KA'nın birlikte uygulandığı tüm tedavi gruplarında, karaciğer dokularında GSH, AA ve kollajen istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmıştır (p < 0.05). Bu bulgular, EA ve KA'nın birlikte kullanımının karaciğer dokusu üzerine oksidatif strese neden olmadığını göstermektedir. EA ve KA kombinasyonunun iki farklı uygulama şekli ile, sinerjistik etki göstererek, karaciğer dokusu oksidan olayları azalttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In diabetic patients, oxidative stress increases and quality of life decreases with wounds that do not heal or heal slowly. Our main aim in this study is to investigate the effects of different applications of ellagic acid (EA) and carnosic acid (CA), which are natural phenolic compounds, on the liver tissue of oxidant events that occur during the wound healing process in excisional wounds created in hyperglycemic experimental animals. 42 adult male Wistar albino rats (250-300 g) used in our study were made hyperglycemic with streptozocin (STZ) (i.p, 60 mg/kg) and the experimental group was divided into untreated group and oral, topical treatment subgroups. In treated groups, wounds were treated with EA and CA (10 mg/kg) in carrier gel by both topical and oral gavage application. Following the application, the rats were sacrificed on the third and seventh days of recovery and in order to investigate the oxidative effects in the extracted liver tissues, malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), glutathione (GSH), protein carbonyls (PC), ascorbic acid (AA) and collagen levels were measured spectrophotometrically. With Anova Analysis of Variance, the results are expressed as arithmetic mean ± standard error. When the MDA level in liver tissue was compared with the control group, a significant statistical difference was detected between the untreated groups and the treated groups on both 3 and 7 days. Increased NO and PC levels in the untreated groups (3 and 7 days) decreased statistically in the oral and topical treatment groups (3 and 7 days), where EA and CA were applied together. In all treatment groups where EA and CA were applied together, GSH, AA and collagen in liver tissues increased statistically significantly (p < 0.05). These findings show that the combined use of EA and CA does not cause oxidative stress on liver tissue. It is seen that the EA and CA combination reduces the oxidant events of the liver tissue by showing synergistic effects in two different form of application.