Sağlık çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği algısı ile hasta güvenliği kültürünün incelenmesi
Investigation of perception of occupational health and safety with patient safety culture in healthcare professionals
  1. Tez No: 854444
  2. Yazar: SULTAN DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE EŞKİN BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği ile hasta güvenliği kültürü algısı düzeylerini belirleyerek aralarındaki ilişkileri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın verileri Ekim-Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul'da Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastanede aktif çalışmakta olup veri sağlamayı kabul eden 100 sağlık çalışanından; kişisel bilgi formu, Hastanede Çalışan Sağlık Personeli İçin İş Güvenliği Ölçeği ve Hasta Güvenliği Kültürü Hastane Anketi kullanılarak toplandı. Elde edilen verilerin analizinde psikometrik, tanımlayıcı, kesitsel, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı analizler kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının çoğunlukla kadın (%65) ve hemşire (%62) olduğu, özellikli birimlerde çalıştığı (%66), iş kazası geçirmediğini (%72) ve hasta güvenliğine ilişkin bir hata yaşamadığını (%86) belirttiği saptandı. Katılımcıların Hastanede Çalışan Sağlık Personeli için İş Güvenliği Ölçeği puan ortalamaları 142,00±37,71; Hasta Güvenliği Kültürü Hastane Anketi olumlu yanıtlanma oranları %39,45 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is by determining the perception levels of occupational health and safety with patient safety culture in healthcare professionals and to examine the relationships between them. Materials and Methods: The data of the study are from 100 health workers who are actively working in a hospital affiliated to the Ministry of Health in Istanbul between October-November 2022 and agree to provide data was collected using the personal information form, The Occupational Safety Scale for The Healthcare Personnel Working in the Hospital and Hospital Survey on Patient Safety Culture. In the analysis of the data obtained were used psychometric, descriptive, cross-sectional, comparative and correlational analyzes. Results: It was determined that the health workers participating in the research stated that were mostly women (65%), and nurses (62%), worked in specialized units (66%), had not had a work accident (72%) and had not experienced any errors related to patient safety (86%). The Participants' The Occupational Safety Scale for The Healthcare Personnel Working in the Hospital average score was 142.00±37.71; The positive response rate of Hospital Survey on Patient Safety Culture was calculated as 39.45%.