İlkokul öğrencilerinin yaşam doyum düzeyleri ile benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between primary school students' life satisfaction levels and self-perceptions
  1. Tez No: 854474
  2. Yazar: BETÜL ŞENTÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacını, ilkokul öğrencilerine yönelik Çok Boyutlu Öğrenci Doyum Ölçeğinin Türkçeye uyarlanarak ilkokul öğrencilerinin yaşam doyumları ile benlik algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında ölçek uyarlama modeli kullanılmıştır. Ölçek uyarlama modeli kapsamında ölçeğin dilsel çevirisi, eşdeğerliliği, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. İkinci kısımda ise nicel araştırma yöntemlerinden karşılaştırma türünde ilişkisel tarama modelinde bir çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın ilk örneklem grubumu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 2.,3. ve 4.sınıf eğitim gören, araştırmacı tarafından seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme ile seçilen 404 öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın ikinci kısmı olan ilişkisel taraman örneklem grubunu ise 2. ve 3. sınıfta eğitim gören 386 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Türkçe uyarlaması yapılmış olan Çok Boyutlu Öğrenci Doyum Ölçeği ve Çocuklar İçin Kendini Tanımlama Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Türkçe uyarlama çalışması yürütülen ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek amacıyla çok değişkenli analiz yöntemlerinden açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Güvenilirlik analizleri sonucunda ölçeğin iç tutarlılık katsayısı .83 olarak bulunmuştur. Uygulanan analizler neticesinde beş alt boyuttan oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci basamağında uygulanan korelasyon analizi sonucunda, ilkokul öğrencilerinin yaşam doyumları ile benlik algıları arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the Multidimensional Student Satisfaction Scale for primary school students into Turkish and to determine the relationship between life satisfaction and self-perceptions of primary school students. In the first stage of the study, scale adaptation model was used. Within the scope of the scale adaptation model, linguistic translation, equivalence, validity and reliability studies were conducted. In the second part, a study was conducted in the relational survey model in the comparison type from quantitative research methods. The first sample group of the research consists of 404 students studying in the 2nd, 3rd and 4th grades in the 2021-2022 academic year, selected by the researcher with appropriate sampling from non-random sampling methods. The second part of the study, the relational survey sample group, consists of 386 students studying in the 2nd and 3rd grades. The data of the study were collected through the Personal Information Form prepared by the researcher, the Multidimensional Student Satisfaction Scale, which was adapted into Turkish, and the Self-Description Scale for Children. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis, which are multivariate analysis methods, were applied to determine the construct validity of the Turkish adaptation study. As a result of the reliability analysis, the internal consistency coefficient of the scale was found to be .83. As a result of the analyzes, a valid and reliable measurement tool consisting of five sub-dimensions was obtained.