REACT öğretim stratejisinin 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, sorgulayıcı öğrenme becerileri algılarına ve fen öğrenimi yönelimlerine etkisi
The impact of the REACT teaching strategy on 6th grade students' academic achievements, inquiry learning skills perceptions, and science learning orientations
  1. Tez No: 854485
  2. Yazar: RÜMEYSA LAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, fen bilimleri dersinde uygulanan REACT stratejisinin öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarılarına, fene yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri algılarına ve fen öğrenimine yönelimlerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Diyarbakır ilinin Çermik ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 18'i deney grubu, 17'si kontrol grubu olmak üzere toplam 35 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Sınıflar rastgele deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmanın verileri; Ses ve Özellikleri Başarı Testi (SÖBT), Fene Yönelik Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Algısı Ölçeği (FYSÖBAÖ), Fen Öğrenimine Yönelim (FÖY) ölçeği ile toplanmıştır. Deney grubunda konunun öğretimi sırasında REACT stratejisine dayalı geliştirilen ders planları kullanılırken, kontrol grubunda MEB tarafından öğrencilere verilen 6. Sınıf fen bilimleri dersi ders kitabında yer alan etkinliklerin dışında herhangi bir etkinlik veya uygulama yapılmamıştır. FYSÖBAÖ, SÖBT ve FÖY ölçeği her iki gruba ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Kullanılan veri araçlarından elde edilen veriler; bağımsız ve bağımlı t testleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca araştırmanın uygulama öncesi fene yönelik sorgulayıcı öğrenme algıları ve fen öğrenimine yönelim başlangıç seviyelerinin deney ve kontrol grupları arasında farklılık gösterdiği görülmüştür. Uygulama sonrasında bu durum, ANCOVA analizi ile kontrol edilmiştir. Çalışmanın bulguları, deney ve kontrol grupları arasında FÖY ve FYSÖBA ölçeklerinde deney grubunun lehine anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. SÖBT sonuçları ise deney grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı olmayan, ancak deney grubu lehine hafif bir eğilim bulunduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak öğretmenlere ve bu alanda çalışacak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of implementing the REACT strategy in science classes on students' academic achievements in science, perceptions of inquiry-based learning skills, and attitudes towards science learning. Employing a pre-test post-test control group quasi-experimental design, the study involved 35 sixth-grade students, with 18 in the experimental group and 17 in the control group, from a state school in Çermik district, Diyarbakır province. Random assignment designated experimental and control groups, with REACT-based lesson plans utilized for the experimental group and standard textbook activities for the control group. Data were collected using the Sound and Its Properties Achievement Test (SIPAT), Perception Scale of Inquiry-Based Learning Skills in Science (PSIBLS), and Attitude Scale towards Science Learning (ASSL), administered as pre-tests and post-tests for both groups. Analysis employed independent and dependent t-tests, with ANCOVA to address pre-application differences. Results indicated significant differences favoring the experimental group in ASSL and PSIBLS scales post-application. SIPAT results showed a non-significant difference, albeit with a slight preference for the experimental group. Recommendations were provided for educators and researchers based on the findings.