Çorum'da Türk dönemi mimari eserleri (Cumhuriyet dönemine kadar)
Architectural works of the Turkish period in Çorum
  1. Tez No: 854530
  2. Yazar: ADEM SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN KÖŞKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 796
Özet
“Çorum'da Türk Dönemi Mimari Eserleri”adlı çalışmamızda; Çorum il merkezi, ilçeleri ve köylerinde bulunan Türk-İslam Devri eserleri, dört ana başlığa bölünerek kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu eserler Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde inşa edilse de günümüze daha çok ulaşan yapılar, Osmanlılara aittir. Tez konusu kapsamındaki yapılar, XIII. yüzyıl ile XX. yüzyılın ilk çeyreği aralığında yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci başlığı olan katalog bölümünde incelenen ve özgün dokusunu koruyan 86 yapıdan; 5'i kale, 36'sı cami, 1'i mevlevihane, 1'i namazgâh, 3'ü medrese/ mektep, 19'u türbe, 11'i hamam, 3'ü köprü, 5'i han/ kervansaray ve 2'si saat kulesidir. Ancak ne yazık ki özgünlüğünü çeşitli sebeplerle kısmen veya tamamen yitiren eserlerin sayısı, orijinal eser sayısından daha fazladır. Kültürel varlıklarımızın günümüze ulaşmama nedenleri arasında; bölgede yaşanan yıkıcı depremleri, sel, yangın gibi doğal afetleri, bilinçsiz restorasyonları sayabiliriz. Tezimizin dördüncü bölümünü değerlendirme ve karşılaştırma başlığı oluşturmaktadır. Bu başlıkta katalogda incelediğimiz bütün yapı türleri; plan-mimari özellikleri, mimari elemanları ve süsleme programları açısından değerlendirilmiştir. Son olarak tez konusu kapsamındaki eserler, Anadolu'daki örneklerle karşılaştırılarak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Architectural Works of the Turkish Period in Çorum,”Turkish-Islamic era structures in the central district, districts, and villages of Çorum are comprehensively examined and divided into four main categories. Although these structures were built during the Seljuk and Ottoman periods, the ones that have survived to the present day mainly belong to the Ottoman era. The structures within the scope of the thesis were constructed between the 13th century and the first quarter of the 20th century. In the catalog section, the second heading of our study, 86 structures with preserved original features are examined, including five castles, 36 mosques, one dervish lodge, one prayer area, three madrasas/schools, 19 tombs, 11 baths, three bridges, five caravanserais, and two clock towers. Unfortunately, the number of structures that have partially or entirely lost their originality for various reasons is higher than the number of original structures. Among the reasons for our cultural assets not reaching the present day are destructive earthquakes, floods, fires, and faulty restorations in the region. The fourth section of our thesis constitutes the evaluation and comparison heading. In this section, all types of structures examined in the catalog are evaluated regarding their plan-architectural features, architectural elements, and decorative programs. Finally, the structures within the scope of the thesis are compared with examples from Anatolia to reach conclusions.